Renta socjalna przysługuje osobom całkowicie niezdolnym do pracy z powodu trwałego lub czasowego naruszenia sprawności organizmu. Nowy dodatek został wprowadzony natomiast dzięki ustawie z 27 września 2024 r. o zmianie ustawy o rencie socjalnej oraz niektórych innych ustaw. Pierwsze wypłaty zaplanowano na maj 2025 roku. Pieniądze są wypłacane wraz z podstawowym świadczeniem.
REKLAMA
Zobacz wideo Składka zdrowotna kością niezgody w koalicji
Dodatek dopełniający do renty socjalnej. Zanim go wypłacono, doszło do podwyżki
Zgodnie z przyjętymi zasadami dodatek dopełniający przeznaczony jest dla osób, które posiadają prawo do renty socjalnej oraz orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji. Nowe wsparcie od ZUS podlega corocznej waloryzacji, a pierwsza z nich nastąpiła w marcu tego roku. W efekcie świadczenie do końca lutego wynosiło 2 520 złotych brutto miesięcznie, czyli około 1990 złotych netto. Po waloryzacji natomiast kwota została podniesiona do 2 610,72 złotych brutto, co daje nieco ponad 2 062 złote na rękę. Od dodatku odliczana jest składka na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczka na podatek dochodowy.
Sprawdź również: Dodatkowe 270 zł aż do końca życia. Nowe pieniądze dla emerytów
W związku z tym, iż pierwsze wypłaty ruszyły w maju, osoby uprawnione do pobierania dodatku dopełniającego otrzymają również wyrównanie od stycznia. To oznacza, iż wraz z majową rentą socjalną na ich konta wpłynie aż pięć dodatkowych wpłat - 2 520 złotych brutto (1990,80 złotych netto) dodatku dopełniającego za styczeń i luty oraz 2 610,72 złote brutto (2062,47 złotych netto) za marzec, kwiecień i maj. W sumie świadczeniobiorcy powinni dostać prawie 10 170 złotych na rękę. Należy jednak pamiętać, iż nie wszyscy otrzymają pieniądze z urzędu.
Dodatek do renty socjalnej. Niektórzy muszą złożyć wniosek
W przypadku wielu świadczeniobiorców dodatek zostanie wypłacony automatycznie. Wnioski EDD-SOC muszą natomiast składać osoby, które w dniu 1 stycznia 2025 roku miały prawo do renty socjalnej i są całkowicie niezdolne do pracy, ale nie posiadają orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Za wystawianie tego typu orzeczeń odpowiada lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska ZUS. Ważne jest również to, iż od momentu wydania takiego dokumentu do złożenia wniosku nie może minąć więcej niż miesiąc. Decyzji o przyznaniu świadczenia należy szukać na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Formularz EDD-SOC dostępny jest zaś w oddziałach ZUS oraz online.
Dodatek dopełniający nie przysługuje osobie, która jest tymczasowo aresztowana lub odbywa karę pozbawienia wolności. Nie dotyczy to osoby, która odbywa karę więzienia w systemie dozoru elektronicznego
- informuje ZUS w oficjalnym komunikacie.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.