Komunikat o odnalezieniu 11-letniej Patrycji ze Strzelec Opolskich przekazała policja w czwartek rano (15 maja). Tym samym odwołano wydany dzień wcześniej Child Alert.
Dziewczynka jest cała i zdrowa. Jak dowiedziało się RMF FM, Patrycję znaleziono w Żorach w województwie śląskim.
Obecnie przebywa pod opieką policjantów, którzy przewożą dziewczynkę do województwa opolskiego. Takie informacje przekazała RMF FM kom. Agnieszka Żyłka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.
Według nieoficjalnych doniesień Patrycja nie została uprowadzona. Do wyjaśnienia zatrzymano jednak dorosłego mężczyznę.
11-latkę ostatni raz przed odnalezieniem widziano we wtorek (13 maja) około godziny 12:30 w miejscowości Dziewkowice na Opolszczyźnie. W środę policja uruchomiła Child Alert.
– Child Alert rozszedł się całą Polską. Były to między innymi SMS-y RCB, więc każda osoba dorosła posiadająca telefon dostała takie powiadomienie – przekazała kom. Agnieszka Żyłka.
Child Alert – co to?
Child Alert to system natychmiastowego rozpowszechniania wizerunku zaginionego dziecka. Polega na szybkim reagowaniu i rozpowszechnianiu informacji w przypadku zaginięcia dziecka, którego życie lub zdrowie może być zagrożone.
Jego głównym celem jest jak najszybsze dotarcie z komunikatem o zaginięciu do jak największej liczby osób, co znacząco zwiększa szansę na odnalezienie małoletniego. System opiera się na współpracy różnych instytucji – policji, mediów, organizacji pozarządowych oraz społeczeństwa.
Uruchomienie procedury Child Alert następuje w ściśle określonych sytuacjach, gdy spełnione są konkretne kryteria. Dotyczą one przede wszystkim wieku dziecka (zazwyczaj do 18. roku życia), okoliczności zaginięcia wskazujących na realne niebezpieczeństwo oraz posiadania przez policję wystarczającej ilości informacji, które mogą pomóc w odnalezieniu (np. aktualne zdjęcie, opis ubioru, informacje o ewentualnym porywaczu). Decyzję o wdrożeniu alertu podejmuje policja.
Po uruchomieniu Child Alertu komunikat o zaginięciu jest natychmiastowo dystrybuowany za pośrednictwem dostępnych kanałów. Informacje pojawiają się w mediach – telewizji, radiu, na portalach internetowych – a także na tablicach informacyjnych przy drogach, na dworcach, w komunikacji miejskiej oraz w formie wiadomości SMS wysyłanych do osób znajdujących się na określonym obszarze.
Kluczowe jest tutaj zaangażowanie społeczeństwa, które dzięki alertowi staje się dodatkowymi "oczami" służb poszukiwawczych i może przekazywać istotne informacje prowadzące do odnalezienia dziecka. Skuteczność systemu zależy od szybkości reakcji i szerokiego zasięgu komunikatu.