
W ostatnim czasie w Polsce dochodzi do coraz więcej przypadków ataków na lekarzy i pracowników ochrony zdrowia. Najbardziej tragicznym przypadkiem był zabójstwo lekarza Tomasza Soleckiego, do którego doszło we wtorek w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Sprawcą okazał się 35-letni funkcjonariusz Służby Więziennej, który był zatrudniony w Areszcie Śledczym w Katowicach.
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar poinformował, iż w związku z tą sytuacją planuje wnioskować o odwołanie dyrektora generalnego Służby Więziennej, płk. Andrzeja Pecki. Wiceminister Maria Ejchart zaznaczyła, iż Służba Więzienna powinna być miejscem, w którym nie ma miejsca na funkcjonariuszy, którzy naruszają prawo i używają przemocy.
Według danych, 40% funkcjonariuszy Służby Więziennej pełni służbę mniej niż pięć lat, co oznacza, iż są to funkcjonariusze bez należytego doświadczenia. Minister Adam Bodnar zapowiedział, iż jego resort przygotuje projekt nowelizacji kodeksu karnego, który ma skuteczniej chronić funkcjonariuszy publicznych, w tym lekarzy.
Samorząd lekarski apeluje o stanowczą reakcję w sprawie ataków na lekarzy. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podkreśliło, iż atak na lekarza powinien być traktowany ze szczególną surowością. W ubiegłym tygodniu parlament zakończył prace nad ustawą, która przewiduje m.in. obowiązkowe szkolenia, wsparcie psychologiczne i trzyosobowe zespoły karetek dla ratowników medycznych.
Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował projekt nowelizacji zarządzenia dot. ratownictwa medycznego, w którym zaproponował obowiązkowe wyposażenie zespołów karetek w kamizelki nożoodporne. Nowe przepisy mogą wejść w życie 1 lipca 2025 r. Lekarze i pracownicy ochrony zdrowia liczą na to, iż nowe przepisy przyczynią się do poprawy ich bezpieczeństwa.
W związku z zabójstwem lekarza, Prokuratura Rejonowa Kraków-Podgórze wszczęła śledztwo. Minister Adam Bodnar zapowiedział, iż jego resort będzie ściśle śledził sprawę i podejmie wszelkie niezbędne działania, aby zapewnić bezpieczeństwo lekarzom i pracownikom ochrony zdrowia.
Według danych Polskiej Izby Lekarskiej, w 2022 r. odnotowano ponad 1000 przypadków agresji wobec lekarzy i pracowników ochrony zdrowia. Jest to wzrost o 20% w porównaniu z rokiem poprzednim. Lekarze i pracownicy ochrony zdrowia coraz częściej boją się o swoje bezpieczeństwo.
Rząd planuje podjąć dalej idące działania, aby poprawić bezpieczeństwo lekarzy i pracowników ochrony zdrowia. Minister Adam Bodnar zapowiedział, iż jego resort będzie ściśle współpracował z Polską Izbą Lekarską i Narodowym Funduszem Zdrowia, aby poprawić bezpieczeństwo lekarzy i pracowników ochrony zdrowia.
W Polsce działa ponad 400 szpitali, w których pracuje ponad 100 000 lekarzy i ponad 200 000 pielęgniarek. Lekarze i pracownicy ochrony zdrowia są niezwykle ważni dla systemu ochrony zdrowia w Polsce. Dlatego też bezpieczeństwo tych osób powinno być najwyższym priorytetem.
Minister Adam Bodnar podkreślił, iż bezpieczeństwo lekarzy i pracowników ochrony zdrowia jest kwestią najwyższej wagi. Dlatego też jego resort będzie ściśle monitorował sytuację i podejmował wszelkie niezbędne działania, aby zapewnić bezpieczeństwo lekarzom i pracownikom ochrony zdrowia.
Sytuacja jest pilna i wymaga natychmiastowych działań. Lekarze i pracownicy ochrony zdrowia nie mogą czuć się bezpiecznie, gdy wykonują swoją pracę. Dlatego też rząd musi zająć się tą kwestią i podjąć wszelkie niezbędne działania, aby poprawić bezpieczeństwo lekarzy i pracowników ochrony zdrowia.
Podsumowując, bezpieczeństwo lekarzy i pracowników ochrony zdrowia jest najwyższym priorytetem. Minister Adam Bodnar i rząd muszą zająć się tą kwestią i podjąć wszelkie niezbędne działania, aby poprawić bezpieczeństwo lekarzy i pracowników ochrony zdrowia.