Bezpieczeństwo w sieci – czy jest coraz gorzej?

3 godzin temu
Zdjęcie: Bezpieczeństwo w sieci - czy jest coraz gorzej?


O 23 procent wzrosła liczba ataków w Internecie na obywateli, firmy i instytucje naszego kraju. Raport porównujący rok 2024 do 2023 przygotowało Ministerstwo Cyfryzacji.

Dokument opiera się na analizach prowadzonych przez CERT Polska, jednostki działającej w strukturze NASK. Marcin Dudek, kierownik CERT Polska mówi, iż wzrost odnotowanych incydentów w sieci jest rzeczywiście duży, ale w praktyce jest to efekt coraz większej świadomości Polaków, którzy częściej raportują podejrzane sytuacje.

95 procent ataków to tak zwane ataki phishingowe, których celem jest wyłudzenie pieniędzy od ofiary. Jak tłumaczy Marcin Dudek, w ostatnich latach coraz rzadziej przestępcy starają się przejąć czyjeś konto bankowe, dużo częściej starają się socjotechniczną manipulacją przekonać ofiarę, by sama im oddała swoje pieniądze. – Niestety to działa – podkreśla.

Kolejny typ zagrożeń to ataki typu ransomware. Polegają na włamaniu się na serwer firmy czy instytucji, zaszyfrowaniu danych, a później żądaniu okupu za ich odblokowanie. Często pojawia się też groźba ujawienia szczególnie wrażliwych danych. Wiele firm wówczas ulega i płaci. Jak mówi Marcin Dudek, w tym roku ofiarą takiego ataku padł szpital MSWiA w Krakowie, który musiał na jakiś czas ograniczyć przyjmowanie pacjentów.

Część ataków w sieci jest sponsorowanych przez obce państwa. Najczęściej jest to Rosja. Ataki są wymierzone głównie w strategiczne instytucje. Jedną z hipotez, później wykluczoną, dotyczącą przyczyn niedawnego blackoutu w Hiszpanii był właśnie sponsorowany atak na sieć energetyczną.

Marcin Dudek mówi, iż w Polsce skuteczny atak na sieć energetyczną lub elektrownię jest mało prawdopodobny, ale wiadomo, iż ataki hakerów najprawdopodobniej z Rosji na sieci energetyczne innych państw już się zdarzyły.

– One miały miejsce na Ukrainie dwukrotnie jeszcze przed wojną. I faktycznie był okres, gdzie w wyniku ataku na sieć energetyczną brakowało prądu, nie był on dostarczany do obywateli. Takie ataki na mniejszą skalę powtórzyły się już w czasie wojny – informuje Marcin Dudek.

W 2024 roku zarejestrowano łącznie 111 660 prób naruszenia bezpieczeństwa teleinformatycznego. W najbliższym czasie rozpocznie się duża kampania społeczna dotycząca bezpieczeństwa w sieci oraz tego w jaki sposób i gdzie zgłaszać internetowe ataki. Marcin Dudek podkreśla, iż sukces cyfrowych przestępców w dużej mierze zależy od tego, czy damy się oszukać. – Dlatego edukacja, wiedza na temat zagrożeń jest kluczowa, żeby przed atakami w sieci się obronić – podkreśla kierownik CERT Polska.



Idź do oryginalnego materiału