Emerytowani policjanci krytykują decyzje o odmowie licencji na broń

3 godzin temu

Dwóch byłych wysokich rangą funkcjonariuszy policji w Cyprze ostro skrytykowało politykę obecnego kierownictwa policji, którą określają jako restrykcyjną i lekceważącą. Twierdzą, iż ostatnie decyzje o odmowie wydania licencji na broń, a także żądanie zwrotu wcześniej przyznanych broni służbowych, zostawiają ich narażonych na potencjalne zagrożenia ze strony grup przestępczych, z którymi kiedyś walczyli.

Odmowa licencji – zagrożenie dla byłych funkcjonariuszy

Jeden z byłych policjantów powiedział w wywiadzie dla Philenews, iż 15 dni temu otrzymał list z odmową, w którym rząd, na podstawie zaleceń komendanta policji Themistosa Arnaoutisa, odrzucił jego prośbę o pozwolenie na dalsze noszenie broni po przejściu na emeryturę. Funkcjonariusz ten, który wcześniej pełnił odpowiedzialną funkcję w walce z przestępczością zorganizowaną, przez siedem lat w latach 90. był objęty ochroną policyjną z powodu zagrożeń ze strony przestępców.

„Moje nazwisko było pierwsze na liście znalezionej u mężczyzny, który zginął w wyniku wybuchu bomby. Ten mężczyzna miał powiązania z grupą przestępczą. Główna komenda policji choćby ostrzegała mnie, bym był ostrożniejszy. A teraz mówią mi, iż nie potrzebuję broni. To tak, jakby zostawiali nas na pastwę podziemia” – powiedział były funkcjonariusz.

Co musisz wiedzieć?

  • Pozwolenia na broń w Polsce są wydawane na podstawie szczególnych przepisów prawnych, które wymagają przejścia przez szczegółową procedurę weryfikacyjną. W Polsce można uzyskać pozwolenie na broń m.in. do celów sportowych, myśliwskich, ochrony osobistej, a także w ramach pracy w służbach mundurowych.
  • W Polsce, podobnie jak na Cyprze, osoby posiadające broń służbową mogą ubiegać się o jej posiadanie po zakończeniu służby, jeżeli udowodnią, iż wciąż istnieje zagrożenie dla ich bezpieczeństwa. Decyzje o przyznaniu takiego pozwolenia są podejmowane przez odpowiednie służby.

Drugi przypadek – historia emerytowanego policjanta

Drugi były oficer powiedział, iż zmuszono go do oddania swojej broni służbowej na początku tego roku, mimo iż przez wiele lat pełnił służbę w jednostkach wysokiego ryzyka, w tym w walce z narkotykami, wywiadzie i przestępczością zorganizowaną. Jego działania wielokrotnie wywoływały gniew elementów przestępczych, a przez długie lata jego dom był pod stałą ochroną.

„Moje życie było zagrożone przez wiele lat, a teraz to dostaję – oddanie broni, po tym jak ryzykowałem życie dla tego kraju” – dodał.

Reakcja kierownictwa policji

W odpowiedzi na krytykę wicekomendant policji Panicos Stavrou zaznaczył, iż wszystkie wnioski o licencje na broń przechodzą przez formalny proces prawny. Jako przewodniczący odpowiedniej komisji policyjnej wyjaśnił, iż każda sprawa jest oceniana przez zespół wyższych oficerów, którzy następnie przekazują rekomendację komendantowi policji, a ten przedkłada ostateczną propozycję rządowi.

„Na Cyprze jest około 6 000 policjantów, a wielu z nich przechodzi na emeryturę każdego roku. Nie możemy lekkomyślnie wydawać licencji na broń” – powiedział Stavrou.

Kontrowersje dotyczące licencji

W przeszłości pojawiły się kontrowersje dotyczące licencji na broń dla obcokrajowców oraz prywatnych ochroniarzy, którzy otrzymali pozwolenia w ramach specjalnych przypadków. Stavrou przyznał, iż te przypadki zostały już uregulowane, ale jednocześnie potwierdził, iż w tej chwili tylko 25 osób na całym Cyprze posiada legalną licencję na broń, co stanowi znaczący spadek w porównaniu do poprzednich lat.

Dokumenty ujawniają, iż jeszcze do końca 2010 roku w obiegu było choćby 60 licencji, w tym dla ochroniarzy zamożnych rosyjskich biznesmenów, którzy publicznie pojawiali się z byłym prezydentem Cypru. Co najmniej jeden z tych biznesmenów otrzymał również cypryjskie obywatelstwo.

Wnioski

Byli funkcjonariusze uważają, iż podczas gdy politycy i zagraniczne elity, które nie miały doświadczenia w walce z przestępczością, były chronione bronią, ci, którzy przez lata konfrontowali się z grupami przestępczymi, zostali teraz pozostawieni bezbronni.

FAQ

1. Dlaczego byli funkcjonariusze policji w Cyprze są pozbawiani broni?
Obecne kierownictwo policji Cypru uważa, iż byłym funkcjonariuszom nie potrzeba broni po przejściu na emeryturę, pomimo ich doświadczenia i wcześniejszych zagrożeń ze strony przestępczości zorganizowanej.

2. Jakie są zasady przyznawania licencji na broń w Polsce?
Licencja na broń w Polsce jest wydawana na podstawie szczegółowych procedur, obejmujących badania lekarskie, psychologiczne oraz szczegółową ocenę bezpieczeństwa.

3. Co się zmieniło w polityce licencji na broń w Cyprze?
Obecnie licencje na broń są przyznawane tylko w wyjątkowych przypadkach, a liczba osób posiadających licencję na broń w Cyprze drastycznie spadła z około 60 do 25.

Idź do oryginalnego materiału