Ewa Wrzosek nie powinna przesłuchiwać Barbary Skrzypek? Mecenasi nie mają wątpliwości

news.5v.pl 1 miesiąc temu

– Pierworodny błąd, który w tej sprawie nastąpił to jest osoba prowadząca. Nie znam drugiego prokuratora, prokuratorki w Polsce, która jest osobą tak medialną, z tak wielką ochotą wypowiada się na tematy polityczne – mówił o prok. Ewie Wrzosek adwokat Maciej Zaborowski, sędzia Trybunału Stanu.

Takiego samego zdania był także adwokat Grzegorz Kukowka, rzecznik Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.

– Chyba wszyscy się zgodzimy, żeby takie śledztwa najbardziej polityczne były prowadzone przez osoby, co do których nie ma żadnych zastrzeżeń – mówił.

Przesłuchanie Barbary Skrzypek zgodne z prawem? Mecenasi zabrali głos

W ocenie Zaborowskiego przesłuchanie było zgodne z przepisami, a prokurator miała możliwość odmówić obecności pełnomocnika – o czym stanowi Kodeks postępowania karnego – ale – jak mówił mecenas – „nie było zgodne z duchem prawa, na które prokurator tak często się powołuje”.

– W mojej 15-letniej karierze nie zdarzyło się, żeby kiedykolwiek prokurator nie zgodził się na mój udział w przesłuchaniu świadka – choć próbowano. Dziwię się, iż prokurator Wrzosek podjęła tak odważną decyzję – ocenił Zaborowski.

ZOBACZ: Prezes PiS zabrał głos ws. śmierci Barbary Skrzypek. „Pierwsza ofiara demokracji walczącej”

– Taka odmowa powinna być głęboko przemyślana, a najlepiej by było, gdyby prokuratorzy takiego prawa nie mieli – mówił z kolei Kukowka. Proponował zmianę przepisów, żeby prokurator nie mógł odmówić udziału adwokata w przesłuchaniu świadka.

Kukowka podkreślał, iż udział adwokata w sprawie pomaga świadkowi i organom prawa, a także „w kontekście tego, co się dzieje – jest to dodatkowa gwarancja dla organów ścigania„.

– jeżeli ja jako adwokat uczestniczący w przesłuchaniu, adwokat świadka, nie wniosłem żadnych zastrzeżeń do protokołu, to znaczy, iż wszystko było okej – zaznaczył.

Nagrywanie przesłuchań. „Nie dziwi mnie taka decyzja”

Pytany przez Bogdana Rymanowskiego, czy problemu nie rozwiązałoby nagrywania przesłuchania, Zaborowski podkreślał, iż kwestia ta zależy od prokuratora, a „co najmniej nieeleganckie jest zrzucanie tego na pełnomocnika”. – Zasadą, chyba nie do końca dobrą, jest nienagrywanie. Postępowania karne w sądach też nie są nagrywane. Nie dziwi mnie więc taka decyzja – podkreślił adwokat.

– Nie wyobrażam sobie, by to było możliwe do osiągnięcia w szybkim czasie – dodał Kukowka, zwracając uwagę na trudności, z jakimi wiązałoby się nagrywanie każdego przesłuchania. Dodał też, iż przełożyłoby się to na dodatkowy stres przesłuchiwanego.

ZOBACZ: Śmierć Barbary Skrzypek. Piotr Gliński grzmi na rządzących

– Prokurator Wrzosek zapowiada pozwy i kroki prawne, Prokuratura Okręgowa w Warszawie – niezależnie – zapowiada kroki prawne, Prokurator Generalny Adam Bodnar zapowiada kroki prawne. Pamiętam to za poprzednich rządów, było tak samo i była ogromna krytyka działań, które mają tłumić krytykę. Teraz rządzący i organy prokuratury robią dokładnie to samo. Jednocześnie w ministerstwie realizowane są działania, by to ograniczyć. To niespójne, to hipokryzja – ocenił zapowiedzi organów ścigania Zaborowski.

Kukowka dodał tymczasem, iż „politycy zamiast przerzucać się oskarżeniami powinni zmienić przepisy„. – Mamy sytuację, iż postępowanie było zgodne z prawem, a czy było okej? No raczej nie było okej. Mamy pewien zgrzyt, nie dochowano najwyższych standardów – podkreślił mecenas.

Barbara Skrzypek zmarła kilka dni po przesłuchaniu w prokuraturze

Barbara Skrzypek, jedna z najbliższych współpracowniczek prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, zmarła 15 marca we własnym mieszkaniu, w obecności jednego z członków rodziny. Wcześniej 12 marca w siedzibie warszawskiej prokuratury okręgowej przesłuchano ją w charakterze świadka. Chodzi o sprawę wybudowania dwóch wieżowców na należącej do spółki Srebrna działce w Warszawie. Skrzypek była członkiem zarządu spółki Srebrna i zarządu Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego. Przesłuchanie prowadziła prok. Ewa Wrzosek.

ZOBACZ: Prezydent wnioskuje do RPO. W tle kontrowersje wokół przesłuchania Barbary Skrzypek

Politycy PiS zwracają uwagę na fakt, iż w przesłuchaniu nie mógł wziąć udziału pełnomocnik Skrzypek mec. Krzysztof Gotkowicz. Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił z kolei, iż związek między śmiercią kobiety, a jej wcześniejszym przesłuchaniem jest „związkiem całkowicie oczywistym”.

Rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej prok. Piotr Skiba informował, iż zbadaniem okoliczności śmierci Skrzypek zajmie się prokuratura spoza okręgu warszawskiego. – Zależy nam, aby nie było żadnych wątpliwości, co do bezstronności prokuratury – podkreślił.

„Przesłuchano członków rodziny zmarłej, którzy wykluczyli, by śmierć zmarłej nastąpiła w wyniku działania osób trzecich” – czytamy w komunikacie Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Czytaj więcej

Idź do oryginalnego materiału