
Jakie były relacje polsko-żydowskie w okresie II wojny światowej? O tym dyskutowali eksperci podczas czwartkowej (3 lipca) debaty w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej „Przystanek Historia” w Kielcach.
W dyskusji wzięli udział historycy IPN: dr Tomasz Domański i dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki. Spotkanie poprowadzi dr hab. prof. UJK Jerzy Gapys, dziekan Wydziału Humanistycznego, który podkreślił, iż kwestia zagłady Żydów była wpisana w politykę władz niemieckich na terenie okupowanej Polski.
Jednym z tematów rozważań były m.in. wpływ niemieckiego systemu okupacyjnego na relacje społeczne, a także rola propagandy w szerzeniu antysemickich stereotypów.
– Niemcy wprowadzili drakońskie prawo. Za jakąkolwiek pomoc Żydom groziła kara śmierci. Niemcy zmuszali i wikłali Polaków w swoją politykę holokaustu. Stworzono system donosów i podejmowania decyzji wbrew własnemu sumieniu. Za nie wykonanie niemieckich zarządzeń groziła kara śmierci – zaznaczył dr Tomasz Domański, IPN.
– Niemcy stworzyli system zarządzania strachem. Terror stosowali konsekwentnie i punktowo, aby zastraszyć ludność polską - dodał dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki, IPN.
Prelegenci czwartkowej debaty w Przystanku Historia zgodnie podkreślali, iż pomimo strachu, terroru i drakońskich kar, Polacy podejmowali trud i ryzyko pomocy Żydom.
Było to już ósme sympozjum w ramach cyklu „Relacje polsko-żydowskie w XX wieku. Badania-kontrowersje-perspektywy”. Spotkania naukowe organizowane są przez Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach i Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
- II wojna światowa
- Przystanek Historia IPN
- holocaust
- POLACY RATUJACY ZYDOW
- okupacja niemiecka