Katowiccy kryminalni zatrzymali 17-latka za oszustwa metodą „na policjanta” – grozi mu 15 lat więzienia

4 godzin temu

Policjanci z Katowic zatrzymali 17-letniego mężczyznę podejrzanego o oszustwa metodą „na policjanta”. Młody oszust pełnił rolę tzw. „odbieraka”, odbierając pieniądze od seniorów. Pokrzywdzeni stracili łącznie ponad 500 tysięcy złotych oraz cenną biżuterię. Podejrzany najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie. Grozi mu do 15 lat więzienia.

Katowiccy kryminalni zwalczający przestępczość przeciwko mieniu zatrzymali 17-letniego mężczyznę, podejrzanego o udział w serii oszustw metodą „na policjanta”. Młody mężczyzna pełnił funkcję tzw. „odbieraka” – osoby odbierającej pieniądze od oszukanych osób. W okresie od stycznia do kwietnia tego roku do Komendy Miejskiej Policji w Katowicach wpłynęły trzy zgłoszenia dotyczące takich oszustw oraz jedno dotyczące próby ich dokonania.

Oszustwa polegały na telefonicznych kontaktach z seniorami, w których przestępcy podawali się za funkcjonariuszy policji. Informowali, iż bliska im osoba spowodowała wypadek i konieczna jest wpłata kaucji, aby uniknąć aresztowania. Przerażeni seniorzy, zgodnie z instrukcjami oszustów, przekazywali pieniądze, które odbierał 17-latek. Łącznie poszkodowani stracili ponad 500 tysięcy złotych oraz cenną biżuterię i złoto.

Przełom w sprawie nastąpił, gdy kryminalni z Katowic zatrzymali podejrzanego w Tychach – wracał właśnie z Chrzanowa, gdzie brał udział w kolejnym oszustwie. Dzięki szybkiej reakcji funkcjonariuszy udało się zapobiec utracie oszczędności kolejnej seniorki.

Mężczyzna został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej Katowice-Zachód, gdzie usłyszał trzy zarzuty oszustwa, w tym dotyczące mienia znacznej wartości, oraz jeden zarzut usiłowania oszustwa. Przyznał się do zarzutów, a decyzją sądu najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie. Grozi mu kara do 15 lat więzienia.

Policja apeluje do rodzin i opiekunów seniorów, aby rozmawiali ze swoimi bliskimi na temat zagrożeń związanych z oszustwami telefonicznymi.

Jak nie paść ofiarą oszustwa telefonicznego?
• Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
• Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz.
• Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście.
• Nie działaj w pośpiechu – rozważ odłożenie decyzji o wsparciu finansowym.
• Gdy masz wątpliwości, skontaktuj się z policją (tel. 112).

Idź do oryginalnego materiału