Kolejne defibrylatory w Gliwicach. Ratują życie

4 godzin temu

Mamy nowe punkty w Gliwicach, w których w razie potrzeby można skorzystać z defibrylatorów. Te niewielkim, ale o ogromnym znaczeniu urządzenia dostępne są już przy budynkach Urzędu Miejskiego oraz w Ratuszu.

Defibrylator AED ma ogromną moc – ratuje życie nieprzytomnych osób, u których wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. W Gliwicach dostępne są w kilkudziesięciu lokalizacjach, od dzisiaj – decyzją prezydent Gliwic – również w budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Zwycięstwa 21 oraz Jasnej 31A i na Rynku, w Ratuszu – ze względu na ochronę konserwatorską, w tej lokalizacji urządzenie zamontowano wewnątrz budynku. Z ich obsługą poradzi sobie każdy. I każdy powinien to potrafić.

– To małe, ale bardzo potrzebne urządzenie. Powinno być ich jak najwięcej, zwłaszcza w punktach użyteczności publicznej. Warto zapoznać się z jego działaniem i być przygotowanym na wszelki wypadek. Nigdy nie wiemy, kiedy ktoś znajdzie się w sytuacji zagrażającej życiu, być może będziemy mogli pomóc – mówi prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka.

Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny (AED) stosuje się w przypadkach nagłego zatrzymania krążenia u dorosłych i u dzieci (powyżej 1. roku życia). Urządzenie analizuje rytm pracy serca poszkodowanego i podejmuje decyzję o tym, czy jest konieczna defibrylacja. W razie potrzeby kieruje impuls elektryczny dzięki elektrod i w ten sposób pomaga przywrócić prawidłowy rytm serca. Brzmi nieco skomplikowanie, ale absolutnie takie nie jest. Urządzenie samo powie, co robić. Jego użycie jest proste i nie należy się go obawiać. AED może być używany przez osoby nieposiadające wykształcenia medycznego, czyli przez każdego. Nie ma zagrożenia, iż wykonamy coś źle, bo urządzenie adekwatnie prowadzi nas za rękę, instruuje, a my skupiamy się na ucisku klatki piersiowej ratowanej osoby. Najważniejsze to nie zwlekać – szybka akcja zwiększa szanse na uratowanie komuś życia.
Aby poprawnie użyć AED w nagłej sytuacji, należy przez całą procedurę słuchać komend głosowych urządzenia, które krok po kroku poprowadzą osobę udzielającą pierwszej pomocy. Po zakończeniu defibrylacji należy kontynuować reanimację aż do odzyskania przytomności.

– W ciągu pierwszych trzech minut mamy największą szansę na uratowanie osoby z zatrzymaną akcją serca. Maleją one z każdą minutą o 10%, dlatego trzeba działaś szybko. Około 80% osób w wieku powyżej 50 lat cierpiących na choroby krążeniowe traci przytomność w tzw. mechanizmie migotania komór. Jedynym sposobem na ich uratowanie jest defibrylacja. Dlatego powinniśmy jak najszerzej edukować społeczeństwo. Każdy powinien wiedzieć, co to jest defibrylator, gdzie go szukać i jak używać. Tego typu urządzeń w każdym mieście powinno być jak najwięcej – mówi Iwona Jurek-Kuban, ratownik medyczny w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym i Wojewódzki Koordynator Ratownictwa Medycznego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Warto zapamiętać te kroki: wezwanie pomocy – uciskanie klatki piersiowej – defibrylacja – działania Zespołu Ratownictwa Medycznego.

Defibrylatory znajdują się w kilkudziesięciu lokalizacjach w mieście. Są dostępne m.in. w niektórych budynkach użyteczności publicznej, centrach handlowych, halach widowiskowych, na dworcu, na terenie basenów, w wybranych placówkach edukacyjnych, znajdują się też na wyposażeniu samochodów pożarniczych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej i w wielu innych miejscach, m.in. niektórych prywatnych firmach. Również gliwicka Straż Miejska dysponuje takimi aparatami – w przenośne defibrylatory wyposażona jest większość służbowych pojazdów, które są najczęściej używane przez patrole interwencyjne. Urządzenia kupione ze środków budżetu miejskiego posiada m.in.: Straż Miejska, Dom Pomocy Społecznej „Nasz Dom”, Powiatowy Urząd Pracy, Miejski Zarząd Usług Komunalnych, pływalnie Delfin i Olimpijczyk i Ośrodek Wypoczynkowy Czechowice.

W ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego w 2024 r. urządzenia zamontowano też w Sośnicy – dwa w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 14 (w budynkach przy ul. Przedwiośnie 2 i Jedności 35) oraz w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 21 przy ul. Reymonta.

Dokładne lokalizacje defibrylatorów można znaleźć m.in. w Miejskim Systemie Informacji Przestrzennej pod adresem: geoportal.gliwice.eu w zakładce ZDROWIE → Lokalizacja defibrylatorów AED oraz na stronie Ministerstwa Zdrowia (https://www.gov.pl).

Idź do oryginalnego materiału