W „obszarach okupowanych” krąży lista 29 nazwisk. Mówią o prowokacji i oskarżają stronę grecką o atak polityczny
Tzw. „Unia Tureckich Cypryjskich Deweloperów” zapowiedziała, iż złoży skargę do „policji” po publikacji listy 29 nazwisk osób, które mają rzekomo zostać zatrzymane przez władze Republiki Cypryjskiej za udział w nielegalnej sprzedaży nieruchomości na terenach okupowanych.
Ich zdaniem to zmasowana akcja strony greckiej, mająca na celu wywarcie presji na Turków cypryjskich. Przewodniczący organizacji, Cağer Gürçafer, mówi wprost: „To celowy atak, by zmusić nas do ustępstw w rozmowach politycznych”.
„To lista prowokatorów”
W rozmowie z lokalnymi mediami Gürçafer stwierdził, iż lista krąży na WhatsAppie i różnych stronach internetowych. Niektórzy z wymienionych mają – jego zdaniem – powiązania z grecką stroną i mogą być prowokatorami. Jednocześnie zapowiedział, iż cała organizacja złoży skargę nie tylko na publikację nazwisk, ale również na konkretne media, które rzekomo „działają wrogo wobec tureckiej społeczności”.
Dodał, iż choćby jeżeli lista nie jest w pełni prawdziwa, to są prowadzone działania wobec osób spoza niej, a więc – jak twierdzi – działania prawne są faktem, niezależnie od przecieków.
„Varosia może wrócić do właścicieli”
W swojej wypowiedzi przewodniczący Unii zaznaczył też, iż społeczność turecka musi działać „mądrze i wspólnie”, unikając prowokacji. Zasugerował, iż zamknięta dzielnica Varosia mogłaby zostać otwarta pod kontrolą ONZ i zwrócona właścicielom.
Ta deklaracja – jeżeli byłaby szczera – mogłaby być przełomem w rozmowach między obiema stronami Cypru. Jednak trudno nie zauważyć, iż pada w kontekście coraz bardziej napiętej atmosfery związanej z dziką sprzedażą greckich nieruchomości w rejonie okupowanym – także osobom spoza Cypru.
Przypomnijmy, iż na wielu polskich grupach na Facebooku również pojawiają się ogłoszenia dotyczące domów i mieszkań w północnej części wyspy. Kupujący często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji prawnych, a temat wraca w kontekście działań prokuratury Republiki Cypryjskiej.

FAQ
Czy Republika Cypryjska prowadzi działania przeciwko osobom kupującym nieruchomości na północy?
Tak – szczególnie wobec osób, które nabyły nieruchomości nielegalnie, tj. bez zgody prawowitych właścicieli, najczęściej Greków cypryjskich.
Czy Polacy pojawiają się na takich listach?
Jak dotąd nie ma informacji o Polakach na oficjalnych listach, ale w ogłoszeniach na forach społecznościowych Polonia na Cyprze jest obecna jako potencjalny nabywca.
Czy kupno nieruchomości na północy może mieć konsekwencje prawne?
Tak – Republika Cypryjska traktuje to jako przestępstwo. Może to skutkować m.in. postępowaniem karnym lub konfiskatą mienia.