Deportowanie cudzoziemców nabiera tempa z powodu lawinowego wzrostu przestępczości w Polsce.
Wobec nagminnego łamania prawa w Polsce służby przyspieszają proces deportacji cudzoziemców. W okresie dwóch ostatnich miesięcy do kraju pochodzenia służby odesłały ponad 1300 osób. Dla porównania w tym samym okresie 2023 r. odesłano 700 cudzoziemców. Najwięcej znalazło się obywateli Gruzji, Białorusi i Mołdawii.
Masowe deportacje są odpowiedzią na rosnący wskaźnik przestępczości wśród cudzoziemców, w tym coraz bardziej widocznych gruzińskich gangów, które dokonują napadów i rozbojów na skalę niewidzianą w Polsce od lat 90.
Gruzini i Białorusini na czele rankingu przestępczości
Niemal połowę wszystkich deportacji należą do obywateli Gruzji-260 i Białorusi-220. Na trzecim miejscu pod względem deportacji są obywatele Mołdawii-150. Dalej Kolumbijczycy- 90 osób i Ukraińcy- ponad 80.
Jakie przestępstwa najczęściej popełniają imigranci?
Wydalone z Polski osoby zagrażały „bezpieczeństwu Polski i porządkowi publicznemu”. Zwykle są to skazani za napaści i bójki recydywiści. Na dodatek jest spore grono kierowców z wyrokami za jazdę po alkoholu.
– W tym roku deportowaliśmy ponad 50 cudzoziemców, w całym ubiegłym około 80 – Monika Szpunar ze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.
Jednymi z pierwszych, którzy zostali deportowani przez ten oddział SG, byli kurierzy, którzy tzw. szlakiem bałkańskim masowo przerzucali nielegalnych migrantów. Proces deportacji odbywa się w następujący sposób. SG odstawia obywateli Ukrainy do granicy swojego państwa. Z kolei pozostali albo najpierw trafiają do strzeżonych ośrodków, albo – jak wielu Gruzinów – na lotnisko Okęcie w Warszawie, gdzie są wsadzani do samolotu.
Przestępcy nic sobie nie robią z polskiego prawa
Deportowany Ukrainiec “dorobił” się dwóch wyroków – za posiadanie narkotyków i kradzież. Kolejny to recydywista kilkakrotnie karany za jazdę po pijanemu z dożywotnim zakazem prowadzenia.
Z kolei wydalony Gruzin odsiedział dwa lata za rozboje i kradzieże. Inny był skazany za przemyt migrantów i spowodowanie wypadku. W obu przypadkach Gruzini mają dziesięcioletni zakaz wjazdu do strefy Schengen. Za swój “dorobek” SG doprowadziła ich do Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie, skąd odlecieli do swojego kraju – podaje SG.
Jak podaje SG samolotem odleciał z Polski m.in. 32- letni Gruzin podejrzewany w Polsce o działalność terrorystyczną.
W całym ubiegłym roku wydalono łącznie 8540 cudzoziemców.
źródło-Rzeczpospolita.