Miliony wyparowały przez fikcyjne faktury! CBA uderza i zatrzymuje przedsiębiorców

4 godzin temu

Centralne Biuro Antykorupcyjne uderzyło w kolejną siatkę przestępczą wystawiającą fałszywe faktury. W wyniku działań CBA zatrzymano siedmioro przedsiębiorców z Mazowsza, którzy mieli posługiwać się setkami nierzetelnych dokumentów księgowych. Straty Skarbu Państwa mogą sięgać dziesiątek milionów złotych, a śledztwo nadzorowane przez stołeczną prokuraturę wciąż się rozwija.

Fot. Warszawa w Pigułce

CBA rozbija karuzelę podatkową. Milionowe straty i kolejne zatrzymania

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali kolejnych siedem osób w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej wystawiającej nierzetelne faktury VAT. W grę wchodzą dziesiątki milionów złotych strat dla Skarbu Państwa i ponad 150 zarzutów. To już kolejna odsłona wielowątkowego postępowania, które nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Fikcyjne usługi doradcze na 6,8 mln zł

Do zatrzymań doszło w czerwcu i lipcu 2025 roku na terenie województwa mazowieckiego – w Warszawie, Nasielsku i Nadarzynie. CBA zatrzymało pięciu mężczyzn i dwie kobiety prowadzących działalność gospodarczą w branży usługowej. Jak wynika z ustaleń śledczych, przedsiębiorcy mieli posługiwać się blisko 350 fałszywymi fakturami VAT opiewającymi łącznie na kwotę około 6,8 mln zł za rzekome usługi doradcze.

W trakcie działań agenci CBA zabezpieczyli dokumentację księgową i środki pieniężne, które mogą posłużyć jako dowód lub podlegać przepadkowi.

Zorganizowana sieć fikcyjnych spółek

Według śledczych, grupa przestępcza działała w latach 2019–2022, wystawiając fikcyjne faktury VAT, które miały służyć do nielegalnego rozliczania podatków. Do procederu wykorzystywano kilkadziesiąt spółek kapitałowych, które w rzeczywistości nie prowadziły żadnej działalności gospodarczej. Głównym celem było uzyskanie nienależnych zwrotów VAT oraz obniżenie zobowiązań podatkowych.

Skala procederu jest ogromna – według ustaleń śledztwa, działania grupy mogły narazić Skarb Państwa na uszczuplenie podatku VAT w wysokości co najmniej 34 milionów złotych.

Zarzuty i środki zapobiegawcze

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie usłyszeli zarzuty posługiwania się nierzetelnymi fakturami, składania fałszywych deklaracji podatkowych i oszustw skarbowych. Prokurator zastosował wobec nich środki zapobiegawcze, w tym poręczenia majątkowe o łącznej wartości 180 tys. zł, dozory policyjne, zakaz kontaktowania się z innymi podejrzanymi oraz zakaz opuszczania kraju wraz z zatrzymaniem paszportów.

Śledztwo trwa – zatrzymano już 64 osoby

Jak informuje CBA, sprawa ma charakter wielowątkowy. Od początku śledztwa zatrzymano już 64 osoby, a prokuratorzy przedstawili łącznie 159 zarzutów. Postępowanie wciąż trwa, a kolejne zatrzymania są planowane.

To jeden z największych przypadków wyłudzeń VAT w ostatnich latach, który pokazuje skalę problemu fikcyjnych faktur w polskiej gospodarce i determinację służb w zwalczaniu przestępczości podatkowej.

Idź do oryginalnego materiału