Choć pogoda nie sprzyjała, mieszkańcy i turyści tłumnie wzięli udział w Nocy Muzeów. Oświęcim zaprosił do odkrywania historii po zmroku.
W sobotni wieczór 17 maja Oświęcim znów ożył nocą. Mimo chłodu i przelotnych opadów, mieszkańcy nie zawiedli i tłumnie odwiedzali muzea, wystawy i zabytkowe miejsca. Program Nocy Muzeów 2025 obfitował w wyjątkowe wydarzenia, a zainteresowanie przerosło oczekiwania organizatorów.
Już od godz. 17 w wielu punktach miasta pojawili się zwiedzający z kartami uczestnika, którzy chętnie zdobywali pieczątki uprawniające do darmowych przejazdów autobusami MZK.
Cela gestapo hitem zwiedzania
Prawdziwym przebojem tegorocznej edycji okazała się możliwość zwiedzania dawnych cel gestapo znajdujących się w piwnicach plebanii przy parafii Wniebowzięcia NMP. W godz. 17 – 20 ustawiła się tam długa kolejka.
W Muzeum Zamek można było obejrzeć ekspozycję stałą, wystawę czasową oraz wejść na wieżę. O godz. 17 prof. dr hab. Bożena Czwojdrak wygłosiła wykład „Nowe spojrzenie na Jagiellonów”, a wieczorem zabrzmiał koncert Brass Riders.
Zwiedzanie, warsztaty i gra terenowa
W Ratuszu odbywały się warsztaty i żywe muzeum z postaciami kobiecymi z historii. Zwiedzający chętnie fotografowali się z odtwórczyniami ról Lody Halamy czy Leopoldyny Staweckiej.
W tunelach pod zamkiem przewodnicy oprowadzali co 30 minut – ostatnia grupa weszła do środka tuż przed 23.
W Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej goście uczestniczyli w grze terenowej, korzystali z teleskopów i oglądali modele Księżyca i Jowisza. Popularnością cieszyły się również warsztaty kosmiczne i quizy edukacyjne.
Bajki, literatura i strzelnica
Muzeum Żydowskie zaprosiło dzieci na warsztaty o nocnych kwiatach, a o godz. 19 i 21 odbyło się zwiedzanie synagogi z przewodnikiem. DJ Naraska zadbała o klimat muzyczny w Cafe Bergson.
Salezjanie pokazali historię klasztoru i zaprosili na dach szkoły. Serafitki udostępniły swoje muzeum i wyświetlały film „Komendantka”.
Wieczór literacki pod Dębem, zorganizowany przez Zgromadzenie Córek Matki Bożej Bolesnej, rozpoczął się o godz. 19. Z kolei Grupa Operacyjna „Kęty” zaprosiła na strzelnicę, gdzie można było spróbować sił z łukiem i procą.
Z okazji przypadającego dziś, 18 maja, Międzynarodowego Dnia Muzeów, redakcja FaktyOświęcim.pl składa wszystkim muzealnikom serdeczne życzenia – niegasnącej pasji, pełnych sal i kolejnych inspirujących inicjatyw.