Pędzą po chodnikach na złamanie karku. Policja bierze się za pseudorowery

14 godzin temu

Wyposażone w potężne baterie tzw. rowery z manetką potrafią mknąć niczym motocykle. O zagrożeniu jakie stanowią pisaliśmy niedawno. Wówczas policja obiecała nam wydanie walki z chodnikowymi piratami.

Akcję nastawioną na jeżdżących po chodnikach kierujących pojazdami z elektrycznym napędem zapowiadał wówczas mł. insp Andrzej Borowiak. Tłumaczył wówczas, iż choćby nie należy używać sformułowania, iż są to rowery, bo w świetle prawa nimi nie są.

– Każdy rower wyposażony w manetkę, która umożliwia samodzielne poruszanie się, sprawia, iż nie mamy już do czynienia z rowerem – mówi mł. insp. Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Zgodnie z art. 2, ustęp 47 Prawa o ruchu drogowym, rower to pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h. Właśnie dlatego policja wypowiedziała wojnę chodnikowym piratom.

fot. KMP w Poznaniu

We wtorek 6 maja policjanci z Komisariatu Policji Poznań Stare Miasto kontrolowali kierujących poruszających się rowerami elektrycznymi w ich rejonie. To właśnie ta część miasta jest miejscem, które cieszy się sporym zainteresowaniem użytkowników tzw. „elektryków”.

Czy spore mandaty oduczą szarżowania po chodnikach?

– Problem dotyczy elektrycznych pojazdów, które wyglądem przypominają rower, jednakże ze względu na specyfikację techniczną, nie mogą być uznawane za taki rodzaj pojazdów. Przeprowadzone kontrole wykazały w wielu przypadkach, iż pojazdy nie spełniały wymaganych warunków technicznych, tym samym były niedopuszczone do ruchu – informuje Komenda Miejska Policji.

Nie pedałują, a mkną po chodnikach niczym motocykle. Policja wypowie im walkę

– Wiele z kontrolowanych pojazdów napędzanych było dzięki „manetki”, dlatego nie można uznać, iż pojazdy spełniały definicje roweru. Tym samym policjanci traktowali je jako pojazdy niedopuszczone do ruchu. Kierowanie nimi stanowiło wykroczenie określone w art. 94 par. 2 KW, za które grzywna wynosi do 1500 złotych. – wyjaśniają policjanci.

W ciągu trwania akcji policjanci:

– skontrolowali 29 użytkowników tzw. rowerów elektrycznych,

– wylegitymowali 30 osób,

– zareagowali na 22 wykroczenia,

– nałożyli 18 mandatów karnych na łączną kwotę 12500 zł,

– skierowali 4 wnioski o ukaranie do sądu.

Funkcjonariusze zapowiadają już teraz kolejne akcje. Będą się one odbywały cyklicznie.

fot. KMP w Poznaniu

Error happened.
Idź do oryginalnego materiału