Przemycał ludzi łodzią przez rzekę. Utonęło osiem osób

bejsment.com 3 dni temu

W piątek, 31 marca 2023 r. ratownicy szukają ofiar po tym, jak łódź wywróciła się na rzece Świętego Wawrzyńca, w wyniku czego zginęło osiem osób.

Posiadacz podwójnego obywatelstwa kanadyjskiego i amerykańskiego, 34-letni Timothy Oakes, pozostanie w areszcie po rozprawie, która odbyła się we wtorek w Sądzie Okręgowym Północnego Dystryktu Nowego Jorku. Mężczyzna, pochodzący z Akwesasne – miasta leżącego na granicy Kanady i USA, na zachód od Montrealu – został aresztowany 15 czerwca podczas próby wjazdu do Stanów Zjednoczonych.

Oakes został oskarżony o współudział w śmiertelnej operacji przemytu ludzi przez rzekę Świętego Wawrzyńca, w wyniku której w marcu 2023 roku życie straciło osiem osób, w tym dwie rodziny imigrantów. Amerykański Departament Sprawiedliwości zarzuca mu udział w zorganizowanej siatce przestępczej oraz osiem przestępstw: cztery przypadki przemytu w celu osiągnięcia zysku i cztery – skutkujące śmiercią.

Z dokumentów sądowych wynika, iż Oakes był jednym z głównych organizatorów transportu nielegalnych migrantów. Jego udział polegał m.in. na przechowywaniu cudzoziemców przez dobę w miejscu tymczasowego zakwaterowania, a następnie przewożeniu ich łodzią na teren USA. Za każdą osobę przemyconą przez rzekę miał otrzymywać 1000 dolarów. W marcu 2023 roku przetransportował rodzinę z Rumunii – Florina Iordache, jego żonę Cristinę oraz ich dwuletnią córkę Evelin i rocznego syna Elyena. Łódź prowadzona przez jego brata, Casey’a Oakesa, wywróciła się podczas przeprawy. Wszyscy pasażerowie – włącznie z pilotem – zginęli.

Na pokładzie tej samej łodzi znajdowała się także czteroosobowa rodzina z Indii: 50-letni Praveenbhai Chaudhari, jego 45-letnia żona Dakshaben, 20-letni syn Meet i 23-letnia córka Vidhi. Cała rodzina utonęła, jednak ich przypadek nie został objęty amerykańskim aktem oskarżenia wobec Oakesa. W sprawie śmierci Chaudharich śledztwo prowadziła Królewska Kanadyjska Policja Konna.

Śledczy twierdzą, iż uczestnicy przemytu mieli świadomość trudnych warunków pogodowych panujących na rzece w dniu tragedii – wiał silny wiatr, panowała niska temperatura i ograniczona widoczność. Mimo to operacja została przeprowadzona.

Trzy inne osoby biorące udział w przemycie – Dakota Montour, Kawisiiostha Celecia Sharrow i Janet Terrance – przyznały się już wcześniej do winy. Montour zeznał, iż wiedział o zagrożeniach związanych z wyprawą łodzią, ale mimo to pozwolił na jej kontynuowanie.

„Ta sprawa pokazuje straszliwe niebezpieczeństwa związane z nielegalnym przekraczaniem granicy” – powiedział prokurator federalny John A. Sarcone III. „Cztery osoby zginęły, ponieważ siatka przemytnicza naraziła ich na niebezpieczeństwo. Oakes i jego wspólnicy kierowali się wyłącznie chciwością – zysk był ważniejszy niż ludzkie życie” – dodał z kolei Matthew R. Galeotti z Departamentu Sprawiedliwości.

Akwesasne, ze względu na swoje położenie dokładnie na granicy, od lat stanowi dogodny punkt dla nielegalnych operacji przemytniczych – zarówno ludzi, jak i towarów. Śledztwo w tej sprawie wciąż trwa.

Na podst. Canadian Press

Idź do oryginalnego materiału