Przestępstwo wyjawienia informacji niejawnych

plotkosfera.pl 6 godzin temu

W dniu 10 kwietnia 2010 roku, katastrofa lotnicza pod Smoleńskiem miała miejsce, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński. Po tej tragedii, powołano Podkomisję do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego, na czele której stanął poseł Antoni Macierewicz. W trakcie prac podkomisji, ujawniono wiele informacji niejawnych, które miały być chronione. Prokurator Generalny, Adam Bodnar poinformował, iż skierował wniosek o uchylenie immunitetu posłowi Antoniemu Macierewiczowi, w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa wyjawienia informacji niejawnych.

Zgodnie z informacjami podawanymi przez Prokuraturę Krajową, Zespół Śledczy nr 4 prowadzi w tej chwili 7 śledztw w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstw przez członków Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego. Wśród tych przestępstw, wymieniono m.in. ujawnienie informacji niejawnych, przekroczenie uprawnień, niedopełnienie obowiązków oraz podrabianie dokumentów. Rzeczniczka prasowa Prokuratury Krajowej, Anna Adamiak poinformowała, iż w trakcie prac Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego, zostało ujawnionych wiele informacji niejawnych, które miały być chronione.

Koszty prac Podkomisji
Prace Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego kosztowały Skarb Państwa ponad 81 milionów złotych. Według Ministerstwa Obrony Narodowej, prace podkomisji były nierzetelne, a jej członkowie nie mieli kwalifikacji do badania wypadków lotniczych. Opinie ekspertów zostały przemilczane lub przeinaczone, tak aby pasowały do hipotezy o wybuchu, do którego miałoby dojść na pokładzie samolotu Tu-154.

Uchylenie immunitetu
Wniosek o uchylenie immunitetu posłowi Antoniowi Macierewiczowi został skierowany do Sejmu za pośrednictwem Prokuratora Generalnego. jeżeli immunitet zostanie uchylony, wniosek w sprawie aresztowania trafia do sądu, który podejmuje decyzję. Sejm lub Senat wyraża zgodę na pociągnięcie posła lub senatora do odpowiedzialności karnej w drodze uchwały podjętej bezwzględną większością głosów ustawowej liczby posłów lub senatorów.

Wnioski
W sprawie Antoniego Macierewicza, Prokuratura Krajowa prowadzi śledztwo w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa wyjawienia informacji niejawnych. Wniosek o uchylenie immunitetu posłowi Antoniowi Macierewiczowi jest efektem prac Zespołu Śledczego nr 4 w Prokuraturze Krajowej. Koszty prac Podkomisji były znaczne i wyniosły ponad 81 milionów złotych. Uchylenie immunitetu posłowi Antoniowi Macierewiczowi jest konieczne do dalszego prowadzenia śledztwa w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa.

Idź do oryginalnego materiału