Tytuł naukowy pod lupą
Jak informuje Onet, Senat Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie podjął decyzję o odebraniu stopnia doktora Pawłowi Cz., który uzyskał go w 2004 roku w zakresie historii nauk teologicznych na tej uczelni.
Choć decyzja Senatu zapadła w czwartek, już wcześniej pojawiły się pogłoski, iż przyznanie tytułu Cz. znalazło się w centrum zainteresowań Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów oraz prokuratury.
W ubiegłym roku prokuratura postawiła Cz. 75 zarzutów, w tym przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie około tysiąca dyplomów oraz zarzut kierowania grupą przestępczą. Dodatkowo, Cz. usłyszał zarzuty nadużycia stosunku zależności służbowej, doprowadzenia innych osób do obcowania płciowego lub innych czynności seksualnych oraz kierowania gróźb wobec świadków, aby wpłynąć na ich zeznania. Grozi mu kara choćby do 15 lat więzienia.
Założyciel i rektor
Paweł Cz. posiada w swoim dorobku studia Master of Business Administration ukończone w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie oraz tytuł magistra administracji uzyskany w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie.
Dodatkowo, zdobył szereg tytułów na Słowacji, w tym stopień doktora habilitowanego nauk teologicznych na Katolickim Uniwersytecie w Rużomberku, stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych na Uniwersytecie Preszowskim, stopień doktora nauk społecznych na Wyższej Szkole Zdrowia i Pracy Socjalnej im. św. Elżbiety w Bratysławie oraz tytuł profesora nauk społecznych.
W końcu, to właśnie Paweł Cz. założył uczelnię Collegium Humanum i przez pewien czas piastował urząd jej rektora.
Prywatna uczelnia oferowała szybkie kursy MBA oraz inne programy, które ułatwiały uzyskiwanie dyplomów często wykorzystywanych do awansów w spółkach Skarbu Państwa. Część z tych dyplomów była wydawana bez odpowiedniego procesu edukacyjnego, a ich autentyczność miały potwierdzać współpracujące uczelnie zagraniczne, które w rzeczywistości nie miały uprawnień do wystawiania takich dokumentów.
Wśród podejrzanych wiele znanych nazwisk
Centralne Biuro Antykorupcyjne dotychczas zatrzymało kilkadziesiąt osób związanych z nieprawidłowościami w Collegium Humanum. Zarzuty postawiono m.in. byłemu europosełowi PiS Karolowi Karskiemu oraz prezydentowi Wrocławia Jackowi Sutrykowi. W lutym agenci zatrzymali również byłego rzecznika prasowego prezydenta Błażeja Spychalskiego który wyraził zgodę na podanie pełnego imienia i nazwiska oraz publikację swojego wizerunku.
W kontekście Collegium Humanum dużo mówiło się również o marszałku Szymonie Hołowni, który jednak nie przyznaje się do zakupu dyplomu, gdyż miał on ostatecznie zrezygnować z podjęcia studiów. Jego sprawą zajmuje się Renata Kim, która nagłośniła aferę niesławnej uczelni. Jej zdaniem Hołownia studiował na Collegium Humanum.
Dziennikarka zaznaczyła, iż jej rozmówcy, byli pracownicy uczelni, wielokrotnie spotykali się z nazwiskiem Hołowni i ocenami wpisywanymi do systemu. Wspomnieli również o immatrykulacji podpisanej przez Hołownię oraz o tym, jak rektor chwalił się tym sławnym studentem. Zakończeniem tych informacji była plotka, według której w sejfie miał leżeć gotowy dyplom marszałka Hołowni. Przyznała jednak, iż taką informacją porównywalną do plotki nic nie mogła zrobić.