
fot. Resursa Obywatelska Radom
- Zachęceni arcyciekawą wystawą i warsztatami przygotowanymi przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej Policji Państwowej w Radomiu na ostatnim Regionalnym Zlocie Kolekcjonerskim, postanowiliśmy dać osobny czas i przestrzeń tematowi kryminalnemu – mówi Damian Drabik z Resursy.
Problematyka związana z przestępczością okresu międzywojennego idealnie wpasowała się w ideę cyklu Retrospotkań. Organizatorzy zapraszają zatem na prelekcję Pawła Łuk-Murawskiego dotyczącą kryminalnych ciekawostek z lat 1918-1939, okraszoną wystawą unikatowych artefaktów związanych z tzw. międzywojennym półświatkiem i stróżami prawa, którzy z nim walczyli.
Uczestnicy spotkania dowiedzą się, jakiego rodzaju przestępcy kryją się pod nazwami: piechociarz, klawisznik, cyngiel, lipkarz, szopenfeldziarz, potokarz czy doliniarz. Poznają najsłynniejszych kasiarzy oraz patologie społeczne nękające międzywojenną Polskę. Wszystko okraszone zostanie najciekawszymi wyimkami z lokalnego podwórka. Czy przedwojenny Radom wyróżniał się pod tym względem na tle kraju?
Wstęp wolny.