W Marcinkowicach oddano hołd bohaterom. 85. rocznica zbrodni katyńskiej uczczona z należytym szacunkiem

3 godzin temu

W Marcinkowicach (gm. Chełmiec) odbyła się wyjątkowa uroczystość, która zgromadziła mieszkańców regionu, przedstawicieli władz oraz osoby pielęgnujące pamięć o tragicznych wydarzeniach sprzed 85 lat. Obchody upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej miały głęboko poruszający charakter i były hołdem dla tych, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny.

Pamięć, która łączy pokolenia

W atmosferze zadumy i skupienia wspominano żołnierzy Wojska Polskiego, ofiary represji sowieckich oraz wszystkich, którzy na przestrzeni dziejów walczyli o niepodległość Rzeczypospolitej. Wypowiedzi zaproszonych gości przepełnione były szacunkiem, patriotyzmem i refleksją nad losem polskich bohaterów.

Wzruszające chwile i ważna lekcja historii

Organizatorzy zadbali o godną i doniosłą oprawę wydarzenia. Dzięki ich zaangażowaniu uroczystość stała się nie tylko hołdem dla poległych, ale także ważnym przypomnieniem o wartościach, które powinny łączyć nas jako wspólnotę narodową.

Marcinkowicka rocznica była dniem pełnym wzruszeń, refleksji i wspólnego przeżywania historii – historii, którą trzeba pielęgnować i przekazywać dalej. Bo tylko pamięć o przeszłości pozwala budować świadomą przyszłość.

– Dziękuję ks. Prałatowi Józefowi Babiczowi, kaznodziei oraz kapłanom: ks. Krzysztofowi Mirkowi, budowniczemu pierwszego w diecezji kościoła pod wezwaniem bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Chojniku, ks. kapitanowi Robertowi Młynarczykowi. Serdeczne podziękowania kieruję do nauczycieli i dyrektorów szkół, którzy zorganizowali grupy uczniów i przyjechali autobusami z Paszyna i Wielogłów i Chomranic. Z Klęczan przybyli pieszo uczniowie z Dyrektorem i nauczycielami, również z Rdziostowa. Pocztom Sztandarowym z Paszyna, Wielogłów, Rdziostowa i Marcinkowic. Szkołom w Marcinkowicach; wartom honorowym ze szkoły średniej i Pani Dyrektor z podstawówki. Pani Dyrektor biura europosła Arkadiusza Mularczyka. Straży Granicznej z ks. Kapelanem na czele. Komendantowi Państwowej Policji z Chełmca, Radnym Powiatu Nowosądeckiego, Radnym Gminy Chełmiec, Sołtysom. Dziękuję wszystkim, którzy pomagali w zorganizowaniu tej uroczystości. Imiona Ich zna Bóg i pewnością mogą liczyć na Jego błogosławieństwo. Każde zaangażowanie daje poczucie, iż warto. Że jest dożo ludzi dobrej woli. Kłaniam się Wam i jeszcze raz dziękuję – informuje organizator Andrzej Piszczek.

Fot.: Paweł Nalepa | Rafał Kmak – radny gminy Chełmiec

Katyńczycy z gminy Chełmiec

Kazimierz Bobrowski, aspirant Policji Państwowej, ur. 15 stycznia 1914 r. w Marcinkowicach. Jako ochotnik wstąpił do 1. psp w Nowym Sączu, ukończył szkołę policyjną w Mostach Wielkich. Przed wybuchem wojny pełnił służbę w Persepa k. Łucka. Po 17 września 1939 r. dostał się w niewolę sowiecką. Więziony w Ostaszkowie, zamordowany w Twerze w kwietniu 1940 r.


Jan Czub, aspirant Policji Państwowej, ur. 23 czerwca 1897 r. w Chełmcu. Ukończył szkołę powszechną i gimnazjum w Nowym Sączu. Weteran wojny polsko-bolszewickiej. Przed wybuchem II wojny światowej był komendantem posterunku Policji Państwowej w Wojniczu. We wrześniu 1939 r. dostał się do niewoli sowieckiej. Więziony w Ostaszkowie, zamordowany w Twerze w 1940 r., a pochowany w Miednoje.


Henryk Jagoszewski, kapitan rezerwy, dyrektor Państwowego Gimnazjum i Liceum im. J. Słowackiego w Nowym Sączu. Ur. 11 VI 1903 r. w Wieluniu. Absolwent Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przed wojną był czynnym nauczycielem, działał w harcerstwie i organizacjach młodzieżowych. Zmobilizowany we wrześniu 1939 r. Dostał się do niewoli sowieckiej, więziony w Kozielsku, zamordowany w Katyniu w kwietniu 1940 r.


Wacław Jaroszewicz, kapitan rezerwy, nauczyciel, ur. 23 czerwca 1895 r. w Chełmnie. Ukończył Seminarium Nauczycielskie w Grudziądzu. Od 1935 r. kierował Szkołą Powszechną w Starym Sączu. Zmobilizowany w sierpniu 1939 r. Dostał się do niewoli sowieckiej, więziony w Kozielsku, zamordowany w Katyniu w kwietniu 1940 r.


Stanisław Wilkosz, aspirant Policji Państwowej, ur. 1 stycznia 1901 r. w Nowym Sączu. Ukończył Gimnazjum im. B. Nowodworskiego w Nowym Sączu oraz szkołę policyjną w Mostach Wielkich. Przed wojną służył w Policji Państwowej. Po agresji sowieckiej dostał się do niewoli. Więziony w Starobielsku i Kozielsku, zamordowany w Katyniu w 1940 r.

Idź do oryginalnego materiału