
W środę, 26 kwietnia, w meczecie w miejscowości La Grand-Combe na południu Francji, doszło do zabójstwa 25-letniego Aboubakara Cisse, pochodzącego z Mali mieszkańca La Grand-Combe, wyznawcy islamu. Sprawcą morderstwa jest 25-letni mężczyzna, który zaatakował ofiarę nożem, zadając kilkadziesiąt ciosów. Śledczy dysponują nagraniami z kamer monitoringu wewnątrz świątyni.
Domniemany zabójca został zatrzymany we Włoszech i oczekuje na ekstradycję do Francji, której się spodziewa się w połowie maja. Jego ojciec, który przeprosił rodzinę zamordowanego, opisał syna jako „szalonego” i zapewnił, iż czyn jego syna nie jest winą jego bliskich. „Mój syn jest szalony” – oznajmił ojciec.
Rodzina podejrzanego otrzymywała groźby i wyprowadziła się z okolic La Grande-Combe. Jego ojciec, z obawy o swoje bezpieczeństwo, nie zgodził się na spotkanie z mediami i przesłał nagranie audio, w którym wyrażał ubolewanie i przeprosił rodzinę zamordowanego.
Zabójstwo, które miało miejsce w meczecie, wstrząsnęło społecznością muzułmańską we Francji. Bliscy ofiary, a także przedstawiciele organizacji islamskich we Francji, apelowali o wszczęcie śledztwa dotyczącego aktu terroryzmu. Z rodziną Cisse ma się spotkać w poniedziałek szef MSW Francji, Bruno Retailleau.
Ofiarę opłakiwał także publicznie Jean-Luc Mélenchon, założyciel Partii Lewicy. Zabójstwo w meczecie we Francji jest jednym z nielicznych przypadków ataków na muzułmanów w kraju. Według danych Komisji do Walki z Dyskryminacją Rasową i Ksenofobią we Francji, w 2022 roku odnotowano 115 ataków na muzułmanów i 245 incydentów dyskryminacyjnych wobec nich.
W odpowiedzi na zabójstwo, władze francuskie zapowiedziały zwiększenie bezpieczeństwa wokół meczetów i innych miejsc kultu. Prezydent Francji, Emmanuel Macron, potępił zabójstwo i wezwał do zjednoczenia się przeciw nienawiści i dyskryminacji.
Zabójstwo w meczecie we Francji jest również przypomnieniem o potrzebie walki z nienawiścią i dyskryminacją we wszystkich formach. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych, w 2022 roku na całym świecie odnotowano ponad 250 tysięcy przypadków przemocy i dyskryminacji wobec muzułmanów.
W Polsce, zabójstwo w meczecie we Francji zostało szeroko skomentowane przez medię i polityków. Minister Spraw Zagranicznych, Zbigniew Rau, potępił zabójstwo i wyraził solidarność z rodziną ofiary. Sejm i Senat również przyjęły uchwały potępienia zabójstwa i nienawiści.
Warto zauważyć, iż zabójstwo w meczecie we Francji jest jednym z nielicznych przypadków ataków na muzułmanów w Europie. Według Europejskiej Agencji Praw Podstawowych, w 2022 roku odnotowano 345 ataków na muzułmanów i 555 incydentów dyskryminacyjnych wobec nich w całej Europie.
W celu zapobiegania takim zabójstwom i atakóm, konieczne jest zwiększenie bezpieczeństwa wokół miejsc kultu i zwiększenie świadomości na temat nienawiści i dyskryminacji. Również edukacja i promowanie tolerancji są najważniejsze w zapobieganiu takim zabójstwom i atakóm.