Znalazł telefon i pomyślał znalezione nie…

8 godzin temu
Zdjęcie: Znalazł telefon i pomyślał znalezione nie…


Znalezione to przez cały czas kradzione – mieszkaniec Ostrowa Wielkopolskiego odpowie za przywłaszczenie telefonu

Choć wielu wciąż wierzy w przysłowie „znalezione – nie kradzione”, to rzeczywistość prawna jasno pokazuje, iż takie podejście może prowadzić do poważnych konsekwencji. Przekonał się o tym 35-letni mieszkaniec Ostrowa Wielkopolskiego, który postanowił przywłaszczyć sobie cudzy telefon. Teraz za swój czyn odpowie przed sądem.

13 maja br. śledczy z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim przyjęli zgłoszenie dotyczące zaginięcia telefona o wartości blisko 3000 złotych. Telefon został pozostawiony na ławce na terenie jednego z ośrodków jeździeckich w powiecie ostrowskim. Mężczyzna, widząc nadarzającą się okazję, postanowił zabrać urządzenie i – jak się okazało – nie miał zamiaru go zwrócić.

Dzięki sprawnej i skutecznej pracy policjantów z Wydziału Kryminalnego sprawca został zatrzymany w niespełna dobę od momentu zgłoszenia. Usłyszał zarzut przywłaszczenia mienia i będzie odpowiadał przed sądem.

To zdarzenie po raz kolejny przypomina, iż przywłaszczenie cudzej rzeczy – choćby jeżeli została znaleziona – jest czynem zabronionym. Zgodnie z art. 278 Kodeksu Karnego, kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze więzienia od 3 miesięcy do 5 lat. W przypadku mniejszej wagi przestępstwa może to być grzywna, kara ograniczenia wolności lub więzienia do roku.

W sytuacji, gdy wartość przedmiotu nie przekracza 800 złotych, mamy do czynienia z wykroczeniem, o czym mówi art. 119 Kodeksu Wykroczeń. Takie postępowanie również jest karalne – sprawca może zostać ukarany aresztem, ograniczeniem wolności lub grzywną.

Pamiętajmy: znaleziony przedmiot nie staje się automatycznie naszą własnością. Obowiązkiem znalazcy jest podjęcie działań zmierzających do zwrotu rzeczy właścicielowi – można oddać ją do biura rzeczy znalezionych lub zgłosić ten fakt na policję.

Znalezione – przez cały czas cudze. A przywłaszczenie – przez cały czas przestępstwo.

Idź do oryginalnego materiału