Co i jak sprawdzisz w księdze wieczystej nieruchomości?

3 tygodni temu

Znajomość treści księgi wieczystej przydaje się w wielu sytuacjach, ale nie każdy wie, jak uzyskać do niej dostęp. Warto zawczasu dowiedzieć się, w jaki sposób można się z nią zapoznać i gdzie szukać konkretnych informacji, potrzebnych przy zakupie nieruchomości albo otrzymaniu spadku, aby zapewnić sobie spokój i zwiększyć bezpieczeństwo transakcji.

Prowadzone przez adekwatne miejscowo sądy rejonowe księgi wieczyste to podstawowe dokumenty określające stan prawny nieruchomości. Aby zapoznać się z ich treścią, wystarczy znajomość numeru konkretnej księgi. W artykule prezentujemy kolejne kroki, niezbędne do tego, by samodzielnie zweryfikować stan prawny działki czy budynku, jeszcze przed ich zakupem albo przyjęciem w spadku.

W jakich sytuacjach jest potrzebna znajomość księgi wieczystej?

Wiele osób na co dzień użytkujących konkretne nieruchomości nie ma potrzeby zapoznawania się z ich treścią. Sytuacja zmienia się, gdy w grę wchodzi transakcja kupna-sprzedaży działki, mieszkania lub domu albo możliwość nabycia ich w spadku. W takim przypadku zapoznanie się z treścią prowadzonej dla nich księgi wieczystej to pierwszy krok, który powinien podjąć każdy świadomy inwestor.

W jaki sposób uzyskać dostęp do księgi wieczystej konkretnej nieruchomości?

Jeszcze dwie dekady temu, aby zapoznać się z treścią księgi wieczystej, konieczna była osobista wizyta w sądzie, który ją prowadzi i złożenie wniosku o odpis. Na szczęście w tej chwili dostęp do tego rodzaju dokumentów jest znacznie prostszy i mniej czasochłonny. Za pośrednictwem internetu, można skorzystać z Centralnej Bazy Ksiąg Wieczystych, która jest prowadzona przez Ministerstwo Sprawiedliwości (Ekw.ms.gov.pl). Wystarczy tylko znać numer księgi wieczystej, aby w ciągu kilku minut, bez żadnych opłat i konieczności wychodzenia z domu zapoznać się z jej treścią.

W razie jakichkolwiek problemów czy trudności z interpretacją zapisów zawartych w księdze warto skorzystać z pomocy strony internetowej Ksiegawieczysta.net. Umieszczono na niej wiele przydatnych porad i wskazówek związanych z tą tematyką, zrozumiałych choćby dla osób, które po raz pierwszy mają styczność z tego rodzaju dokumentami.

Jak jest zbudowana księga wieczysta?

Kiedy uda się już uzyskać dostęp do księgi wieczystej, warto jeszcze wiedzieć, czego konkretnie w niej szukać, żeby nie tracić czasu w żmudne czytanie wszystkich zapisów. Na szczęście każda księga wieczysta ma taką samą, z góry ustaloną strukturę, co zdecydowanie ułatwia korzystanie z niej.

Księga jest zbudowana z czterech działów:

  • Dział I-O zawiera oznaczenie nieruchomości (np. adres, numer działki), niezbędne do jej jednoznacznej identyfikacji,
  • Dział I-Sp to spis praw związanych z własnością,
  • Dział II wskazuje właściciela nieruchomości,
  • Dział III określa prawa, roszczenia i ograniczenia ustanowione na nieruchomości (np. prawo pierwokupu, służebność mieszkania, służebność drogi koniecznej, prawo dożywocia),
  • Dział IV zawiera informacje związane z hipoteką.

Znajomość tych danych pozwala jednoznacznie określić między innymi, kto jest aktualnym właścicielem nieruchomości, jakie obciążenia albo roszczenia są z nią związane i czy na nieruchomości ciąży hipoteka. To podstawowa wiedza, którą powinien dysponować każdy potencjalny właściciel działki czy domu, aby uniknąć przykrych niespodzianek i kosztów w przyszłości.

Idź do oryginalnego materiału