23-letni mieszkaniec Oświęcimia wtargnął do domu matki z nożem, domagając się pieniędzy. Zatrzymany po pościgu trafił do aresztu. Policja apeluje: przerwij przemoc!

Groza w Oświęcimiu – syn groził matce nożem i uciekł. Policja go zatrzymała
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu zatrzymali 23-letniego mieszkańca miasta podejrzanego o znęcanie się nad matką oraz usiłowanie rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia. Mężczyzna został osadzony w areszcie śledczym.
Do zdarzenia doszło w sobotę, 26 kwietnia 2025 roku. Z relacji 52-letniej kobiety wynikało, iż jej syn – objęty prokuratorskim zakazem kontaktu i zbliżania się – wtargnął do jej domu, będąc pod wpływem alkoholu i narkotyków. Groził jej nożem, żądając pieniędzy, po czym uciekł.
Mając na względzie bezpieczeństwo kobiety, w pobliżu jej miejsca zamieszkania rozmieszczono dwa patrole Policji, a inni funkcjonariusze prowadzili intensywne poszukiwania podejrzanego. W nocy z soboty na niedzielę (26/27 kwietnia) jeden z patroli zauważył mężczyznę w pobliżu domu ofiary. Na widok mundurowych próbował ucieczki, jednak został gwałtownie obezwładniony i zatrzymany. Badanie alkomatem wykazało 1,6 promila alkoholu w jego organizmie.
Zarzuty, areszt i grożąca kara
W poniedziałek (28 kwietnia) zatrzymany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie przedstawiono mu zarzuty znęcania się nad matką oraz usiłowania rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia.
Dzień później, 29 kwietnia 2025 roku, Sąd Rejonowy w Oświęcimiu na wniosek prokuratora zastosował wobec 23-latka trzymiesięczny areszt tymczasowy. Jeszcze tego samego dnia został osadzony w jednym z aresztów śledczych.
Za znęcanie się nad osobą najbliższą grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, natomiast za rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia – od 3 do 20 lat więzienia.
Przerwij przemoc – nie czekaj, reaguj!
Policja apeluje do wszystkich osób pokrzywdzonych przemocą domową, aby nie bały się zgłaszać przypadków agresji. najważniejsze znaczenie ma ujawnienie przemocy – im wcześniej, tym większa szansa na skuteczną ochronę.
Apel skierowany jest również do świadków – sąsiadów, członków rodziny, znajomych. Ich reakcja może ocalić zdrowie, a choćby życie ofiary. Informując o przemocy, dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.
Pomocy osobom doświadczającym przemocy udzielają m.in.:
-
powiatowe centra pomocy rodzinie,
-
ośrodki pomocy społecznej,
-
ośrodki interwencji kryzysowej.
Alkohol i narkotyki prowadzą do przemocy i chorób psychicznych
Funkcjonariusze przestrzegają przed nadużywaniem substancji
. Osoby pod wpływem alkoholu lub narkotyków często zachowują się nieobliczalnie, mają skłonność do łamania prawa i agresji wobec innych.
Co więcej, nadużywanie tych substancji może prowadzić do trwałych zmian w funkcjonowaniu mózgu, zwiększając ryzyko wystąpienia:
- zaburzeń lękowych,
- depresji,
- psychoz,
- innych poważnych problemów psychicznych.
Reaguj. Nie pozwól, by przemoc zniszczyła czyjeś życie. jeżeli wiesz o podobnych sytuacjach – zawiadom Policję lub odpowiednie instytucje pomocowe.