Kobiety w służbach mundurowych: Policja, Straż Graniczna, Służba Więzienna

2 dni temu

Tegoroczny jubileusz „100-lecia kobiet w Policji” stał się doskonałą okazją do refleksji nad rolą kobiet w służbach mundurowych. Minęło dokładnie sto lat od momentu, gdy w kwietniu 1925 roku wystartował pierwszy kurs kształcenia polskich policjantek. W ramach obchodów tego wyjątkowego jubileuszu, w miniony poniedziałek odbyło się seminarium, w którym wzięły udział funkcjonariuszki Policji, Straży Granicznej oraz Służby Więziennej, dzieląc się swoimi doświadczeniami zawodowymi.

Organizatorami tego wydarzenia byli pracownicy Instytutu Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Seminarium podzielono na dwie części. Pierwszą z nich stanowiły wystąpienia przedstawicielek poszczególnych służb, które opowiadały o swoich ścieżkach zawodowych oraz roli kobiet w ich formacjach. Policję reprezentowała mł. insp. Marta Tabasz-Rygiel, która mówiła o codziennych wyzwaniach kobiet pracujących w Policji. Por. SG Dorota Gąska-Stawarz z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zreferowała temat roli kobiet w zapewnianiu bezpieczeństwa granic, natomiast por. SW Agnieszka Kucza przedstawiła zagadnienia dotyczące resocjalizacji i pracy penitencjarnej z perspektywy kobiecej.

Druga część seminarium miała formę panelu dyskusyjnego, podczas którego studenci oraz naukowcy mogli zadawać pytania prelegentkom. Omawiano między innymi kwestie preferencji osobowościowych wymaganych w różnych służbach mundurowych, problemy związane z resocjalizacją w zakładach karnych oraz specyficzne wyzwania stojące przed kobietami w takich formacjach, jak jednostki kontrterrorystyczne Policji czy pododdziały konne Policji i Straży Granicznej. Spotkanie stanowiło inspirującą okazję do wymiany doświadczeń oraz analizy roli kobiet w formacjach mundurowych.

Idź do oryginalnego materiału