Ostre żądania rabinów ws. Górek Czechowskich w Lublinie. Apelują: „Nie budujcie nad masową mogiłą!”

7 godzin temu
Zdjęcie: Badacze IPN odnaleźli szczątki ciał na terenie Górek Czechowskich


Międzynarodowy spór o Górki Czechowskie. Co odkryto podczas prac IPN?

Górki Czechowskie to teren znany wszystkim mieszkańcom Lublina. Od lat trwa dyskusja na temat jego przyszłości – według miejskich planów ma tu powstać osiedle mieszkaniowe oraz kompleks sportowy. Jednak pod powierzchnią tego miejsca kryją się dramatyczne wydarzenia z czasów II wojny światowej.

Podczas prowadzonych przez IPN prac ekshumacyjnych ujawniono szczątki około 60 ofiar. Według Fundacji J-nerations, a także przedstawicieli środowisk rabinicznych, miejsce to jest prawdopodobnie jednym z największych masowych grobów żydowskich w Polsce.

Zgromadzone dowody i relacje ocalałych wskazują, iż mogą tu spoczywać setki zamordowanych Żydów, ofiar nazistowskich egzekucji.

Oddam, szukam, pozdrawiam, praca

Sprawdź, co oferują i czego szukają mieszkańcy Lublina

Zobacz posty

Europejskie Centrum Rabiniczne wzywa do testów DNA i wstrzymania prac

Europejskie Centrum Rabiniczne – organizacja reprezentująca głosy rabinów z całego kontynentu – wystosowało ostry, oficjalny list do najważniejszych polskich oraz izraelskich urzędników. Pod dokumentem podpisali się m.in. przewodniczący RCE rabin Menachem Margolin oraz Dyrektor Generalny rabin Arie Goldberg.

Rabiniczne organizacje żądają natychmiastowego zatrzymania wszelkich prac budowlanych, wykopalisk i dalszych ekshumacji na Górkach Czechowskich. Apelują również o przeprowadzenie profesjonalnych badań DNA wydobytych już szczątków, by nie dopuścić do błędnej identyfikacji i niegodnego pochówku.

Co ważne – zaproponowali sfinansowanie i przeprowadzenie takich testów w renomowanym izraelskim laboratorium.

Kontrowersje wokół decyzji IPN i władz miasta

Według rabinów IPN, miasto oraz deweloper mają zamiar usunąć szczątki i pozbyć się historycznego problemu, by móc rozpocząć inwestycję. Instytut Pamięci Narodowej, mimo wstępnych ekshumacji, odmawia przeprowadzenia pełnej identyfikacji DNA, która rozstrzygnęłaby, czy szczątki należą do ofiar żydowskich. Z kolei władze Lublina i inwestor deklarują chęć kontynuacji projektu zabudowy terenu.

Zgodnie z żydowskim prawem religijnym Halacha, nie wolno naruszać miejsca pochówku osób wyznania mojżeszowego. Teren powinien zostać oficjalnie uznany za cmentarz żydowski i objęty szczególną ochroną.

„Ofiary, które już zostały wydobyte, nie mogą zostać pochowane na zwykłym polskim cmentarzu, ani jako osoby nieżydowskie, dopóki ich tożsamość nie zostanie jednoznacznie ustalona” – podkreślają rabini.

Zobacz również

Ostre żądania rabinów ws. Górek Czechowskich w Lublinie. Apelują: „Nie budujcie nad masową mogiłą!”

Podszył się pod policjanta i wyłudził 150 tysięcy złotych od seniorki z Lublina. 22-latek zatrzymany

Tylko jeden producent chce dostarczyć do Lublina nowe hybrydowe autobusy. Ponad 32 mln zł za 9 pojazdów

Utrudnienia na ul. Węglarza w Lublinie. Rusza ostatni etap prac – kierowcy i pasażerowie muszą liczyć się ze zmianami

Jaka przyszłość czeka Górki Czechowskie?

Głos Europejskiego Centrum Rabinicznego dodatkowo nagłaśnia sprawę, która od lat wzbudza społeczne emocje w Lublinie. Dla części mieszkańców to szansa na nowoczesną zabudowę i rozwój tych terenów, dla innych – powód do troski o pamięć i godność ofiar wojennych.

Czy apele rabinów oraz międzynarodowy nacisk wymuszą zmianę podejścia władz?

Idź do oryginalnego materiału