Owocna działalność Koła Bialczan poparta absolutorium dla zarządu

9 godzin temu

Podczas walnego zgromadzenie członków Stowarzyszenia Koło Bialczan jednogłośnie udzielono absolutorium zarządowi, z prezes Krystyną Nowicką na czele. Następnie poruszono takie kwestie jak przedłużająca się renowacja nagrobka komendanta Rajmunda Łodziaka czy utworzenie młodzieżowych kół bialczan przy bialskich liceach.

Walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Koło Bialczan zwołano na 27 czerwca, tradycyjnie już w gościnnych progach I Liceum Ogólnokształcącego im. J.I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej. W obradach wzięli udział m.in. prof. dr. hab. Feliksa Czyżewski z filii Koła Bialczan w Lublinie oraz Andrzej Adamczyk z filii w Warszawie.

Obrady rozpoczęto od sprawozdania z działalności zarządu Koła Bialczan za 2024 rok, które przedstawiła prezes Krystyna Nowicka. W minionym roku zarząd podejmował wiele działań i inicjatyw oraz brał udział w życiu miasta i lokalnej społeczności. Z inicjatywy zarządu uruchomiono zegar przy placu Wolności, który od dłuższego czasu nie działał, a także wystąpił on z propozycją nazwania imieniem stowarzyszenia ronda u zbiegu ulic Armii Krajowej i Żeromskiego na terenie Białej Podlaskiej (pomysł poparły władze miasta i jest szansa, iż wysiłki te niebawem zostaną sfinalizowane).

Tradycyjnie 31 października oraz 1 listopada 2024 roku zarząd Koła zorganizował kwestę na bialskim cmentarzu, z przeznaczeniem na renowację zabytkowych nagrobków. 31 października w kweście brała udział młodzież z bialskich szkół. Łącznie zebrano kwotę 52.927,09 złotych, które przeznaczono na dokończenie renowacji bogato zdobionego grobu przedwojennego komendanta Bialskiej Ochotniczej Straży Pożarnej Rajmunda Łodziaka (czytaj o tym więcej tutaj), a ponadto na renowację nagrobku rodziny Przybyszewskich. Poza tym zarząd postanowił, by na nagrobkach wyremontowanych w przeszłości odnowić tabliczki informujące o tym, iż renowacja jest inicjatywą Koło Bialczan. Warto podkreślić, iż szczególną rolę w podjętych pracach na bialskim cmentarzu odgrywa członek zarządu Andrzej Olichwiruk, który koordynuje działania związane z renowacją. Jego zaangażowanie w tym zakresie znalazło uznanie także ministra kultury i dziedzictwa narodowego, z którego rąk otrzymał odznakę „Za opiekę nad zabytkami”.

Koło Bialczan uczestniczy w życiu miasta, biorąc udział w wydarzeniach przygotowywanych przez inne stowarzyszenia, jak np. w Wyścigu Kaczek, organizowanym przez Rotary Club Biała Podlaska. – Stowarzyszenie współpracuje z innymi środowiskami, działającymi na rzecz lokalnej społeczności. Między innymi zaangażowało się w przeprowadzenie konkursu skierowanego do młodzieży na temat lokalnej historii, który organizują Stowarzyszenie Pokolenia oraz Bialskopodlaski Oddział Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego. Koło Bialczan uczestniczyło również w wydarzeniach organizowanych przez władze miasta, a także w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – poinformowała prezes Krystyna Nowicka.

Ponadto zarząd stowarzyszenia, dbając o integrację lokalnej społeczności, regularnie organizuje spotkania koleżeńskie, wycieczki czy otwarte spotkania z ciekawymi ludźmi z dziedzin historii i kultury, m.in. z prof. dr. hab. Feliksem Czyżewskim, dr Anną Mikiciuk, bialską pisarką Anną Siedlecką.

Co ważne, Koło Bialczan nieustannie się rozwija. W 2024 roku w poczet członków stowarzyszenia przyjęto19 osób, a już w tym roku – 10 nowych członków. w tej chwili stowarzyszenie liczy 186 członków. Przy okazji zarząd przypomniał, iż – jak ustalono na poprzednim walnym zgromadzeniu – składki wynoszą: 20 złotych miesięcznie w przypadku członka zwyczajnego oraz 10 złotych w przypadku emeryta.

Po wysłuchaniu sprawozdania zarządu oraz sprawozdania komisji rewizyjnej, obecni na zebraniu członkowie udzielili zarządowi – jednogłośnie – absolutorium. Przypomnijmy, iż zarząd stowarzyszenia aktualnie składa się z następujących osób:

  • • prezes: Krystyna Nowicka,
  • • wiceprezes: Roland Kułakowski,
  • • sekretarz: Konrad Romanowski,
  • • skarbnik: Ewa Siekielewska,
  • • członkowie: Justyna Krupa, Lech Kowalczuk, Andrzej Olichwiruk, Robert Woźniak, Przemysław Szandecki,
  • • w skład zarządu wchodzą także dyrektorzy I LO im. J.I. Kraszewskiego Ireneusz Szubarczyk oraz II LO im. E. Plater Przemysław Olesiejuk.

W ramach wolnych wniosków spytano, dlaczego tak długo trwa renowacja nagrobka komendanta Bialskiej Ochotniczej Straży Pożarnej Rajmunda Łodziaka, na którą zbierano pieniądze podczas kwesty jeszcze w 2023 roku, a prace remontowe rozpoczęto w lutym 2024 roku. Koordynator tych działań Andrzej Olichwiruk odpowiedział, iż prace przy tym akurat nagrobku wymagają wielkiej precyzji i czasu.

– Elementy kamienne zostały już odnowione, a żeliwne, najtrudniejsze do renowacji, powinny być zakończone do końca tego roku – wyjaśnił pan Andrzej. – Opóźnienie wynika z tego, iż metaloplastyk – wybitny fachowiec w tej dziedzinie, który podjął się zadania – akurat zachorował i musiał wstrzymać roboty. Jest to sytuacja losowa, niezależna od Koła Bialczan.

Pytanie padło też o uzupełnienie monografii Koła Bialczan. W 2014 roku została wydana publikacja pt. „Koło Bialczan. Historia Stowarzyszenia w latach 1922-2012”, autorstwa Szczepana Kalinowskiego. Obejmuje ona 90 lat działalności Koła. Ponieważ w 2022 roku obchodzono okrągły jubileusz 100-lecia stowarzyszenia, podjęto inicjatywę wydania opracowania obejmującego ostatnie brakujące dziesięć lat. Pracy tej podjął się Jerzy Trudzik, członek Koła i były członek zarządu. Zgłoszono też pomysł, by całość monografii wydać również w wersji elektronicznej.

Następnie Lidia Przesmycka spytała, czy wiadomo, jakie są szanse napisania i wydania brakującego tomu monografii „Dzieje Białej Podlaskiej” – konkretnie tomu drugiego, obejmującego lata 1796-1917. Padła odpowiedź, iż poszukiwana jest osoba, która podjęłaby się takiego zadania.

Na koniec padło stwierdzenie, iż dobrze byłoby odmłodzić skład Koła Bialczan, przygotowując ciekawą ofertę działań dla młodych ludzi. I prawdopodobnie będzie to jedno z ważniejszych zadań dla zarządu na najbliższe lata. Jednym ze zgłoszonych luźnych pomysłów było powołanie młodzieżowych kół bialczan przy szkołach średnich w Białej Podlaskiej. Obecny na zebraniu dyrektor I LO Ireneusz Szubarczyk przyznał, iż jest to wykonalne, ale trzeba się dobrze zastanowić, co zaproponować młodzieży, by chętnie się zaangażowała.

Jacek Korwin

zdjęcia Jacek Korwin

Idź do oryginalnego materiału