Polska Straż Graniczna w centrum kontrowersji

plotkosfera.pl 7 godzin temu

Polska Straż Graniczna odmówiła przyjęcia dwóch osób ubiegających się o azyl, które miały zostać odesłane przez niemiecką policję federalną. Według mediów, niemieccy funkcjonariusze postanowili nie podejmować kolejnej próby i odesłali dwóch Afgańczyków do ośrodka w Eisenhuettenstadt.

Doincydentu doszło o godz. 5.45 w poniedziałek w Guben w Brandenburgii. Według raportu policji federalnej, funkcjonariusze zatrzymali dwóch Afgańczyków w wieku 20 i 23 lat przy granicy z Polską „w bezpośrednim sąsiedztwie mostu kolejowego”, który przecina Nysę. Obaj mężczyźni nie mieli przy sobie ważnych dokumentów pobytowych i powiedzieli, iż właśnie przeszli przez most. niedługo potem powiedzieli policjantom, iż chcą ubiegać się o azyl w Niemczech.

Rząd RFN zdecydował, iż policja federalna może zawracać na przejściach granicznych również osoby ubiegające się o azyl, które podróżują z innego kraju UE lub Szwajcarii, ponieważ kraje te są uważane za bezpieczne. W związku z tym, policja federalna chciała odesłać dwóch Afgańczyków z powrotem do Polski, pomimo ich wniosku o azyl. Nie udało im się to – polska Straż Graniczna odmówiła.

Funkcjonariusze odesłali zatem Afgańczyków do ośrodka dla migrantów w Eisenhuettenstadt. W sprawie Guben, Polacy wyraźnie stwierdzili, iż Afgańczycy złożyli wniosek o ochronę w Niemczech. „Z punktu widzenia Polaków, zastosowanie ma porozumienie dublińskie, zgodnie z którym Niemcy muszą najpierw przyjąć osobę ubiegającą się o azyl, aby sprawdzić, który kraj UE jest odpowiedzialny za jej wniosek o azyl” – pisze „Spiegel”, powołując się na informacje z policji.

Porozumienie dublińskie daje Niemcom sześć miesięcy na podjęcie odpowiednich działań. o ile potrwa to dłużej i wnioskodawcy nie uda się w tym terminie odesłać do kraju, w którym po raz pierwszy wjechał na terytorium UE, pozostanie on w Niemczech. Zachowanie Polski zostało skrytykowane przez Heiko Teggatza, szefa federalnego związku zawodowego policji.

„Ponieważ Polska jest najwyraźniej pierwszym krajem, do którego udali się Afgańczycy. Oznacza to, iż Polska jest bez wątpienia odpowiedzialna za procedurę azylową” – powiedział związkowiec gazecie „Bild”. Nasuwa się pytanie, czy jest to przypadek odosobniony – pisze „Spiegel”. Albo czy Polska – i inne kraje, takie jak Austria i Szwajcaria, które krytykują nowy niemiecki system graniczny – mogłyby w przyszłości całkowicie zablokować praktykę ministra spraw wewnętrznych Niemiec Alexandra Dobrindta.

Według danych UNHCR, w 2022 roku Polska przyjęła ponad 140 tysięcy wniosków o azyl, co stanowi wzrost o 25% w porównaniu z rokiem poprzednim. Z kolei Niemcy przyjęły ponad 220 tysięcy wniosków o azyl, co stanowi spadek o 10% w porównaniu z rokiem poprzednim.

UE oraz Rada Europy wielokrotnie wyrażały zaniepokojenie sytuacją na granicy polsko-niemieckiej. W lutym 2023 roku, Komisja Europejska wezwała Polskę do zaprzestania praktyki odsyłania migrantów na granicy z Niemcami. Z kolei Rada Europy wezwała Polskę do przestrzegania prawa międzynarodowego i Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.

Warto zauważyć, iż Polska oraz Niemcy mają różne podejścia do kwestii migracji. Polska jest jednym z państw UE, które odmówiły przyjęcia migrantów z Grecji i Włoch w ramach programu relokacji. Z kolei Niemcy przyjęły ponad 1,2 miliona migrantów od 2015 roku.

W nadchodzących wyborach prezydenckich w Polsce, kwestia migracji może stać się jednym z głównych tematów debaty. Partie polityczne w Polsce mają różne podejścia do kwestii migracji, od otwartych do zamkniętych granic. Warto zauważyć, iż Polska jest jednym z państw UE, które odmówiły przyjęcia migrantów z Grecji i Włoch w ramach programu relokacji.

Wreszcie, warto zauważyć, iż kwestia migracji jest jednym z głównych tematów debaty w UE. UE oraz Rada Europy wielokrotnie wyrażały zaniepokojenie sytuacją na granicy polsko-niemieckiej. Warto zauważyć, iż Polska oraz Niemcy mają różne podejścia do kwestii migracji, co może mieć wpływ na stosunki między krajami w UE.

Idź do oryginalnego materiału