Służby wydają pilny komunikat, który może dotyczyć każdego z nas. Coraz więcej osób pada ofiarą schematów oszustwa, w których zacierają się granice między fikcją a rzeczywistością. To sytuacja, która wymaga nie tylko uwagi, ale i zdecydowanej reakcji.

Fot. Warszawa w Pigułce
Apelujemy!
W związku z pojawiającymi się przypadkami „oszustw na funkcjonariusza CBA” po raz kolejny ostrzegamy i przypominamy:
CBA nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem
CBA nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach… pic.twitter.com/xLzzp5ZSA4
— CBA (@CBAgovPL) May 5, 2025
Ofiary tracą oszczędności życia
Rosnąca liczba przypadków wyłudzeń podszywających się pod funkcjonariuszy służb specjalnych zmusiła Centralne Biuro Antykorupcyjne do pilnego apelu. Scenariusz przestępców jest prosty, ale skuteczny – ktoś dzwoni, przedstawia się jako agent i twierdzi, iż trwa akcja specjalna. Ofiara ma pomóc, przekazując pieniądze. Czasem chodzi o gotówkę, czasem o dane bankowe.
W rzeczywistości CBA nie prowadzi żadnych działań, które wymagałyby kontaktu telefonicznego z osobami prywatnymi. Tym bardziej nie żąda przekazywania środków finansowych. Oszuści doskonale wykorzystują panikę i zaskoczenie, wprowadzając ofiary w stan zagrożenia.
Biuro publikuje ostrzeżenie
Centralne Biuro Antykorupcyjne przypomina: nie informuje telefonicznie o prowadzonych sprawach i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy. W oficjalnym komunikacie podkreślono, iż każda próba kontaktu tego typu powinna budzić natychmiastową czujność. Przestępcy działają szybko, często używając fałszywych tożsamości, a choćby podszywając się pod oficjalne numery instytucji.
Osoby mające jakiekolwiek wątpliwości powinny natychmiast skontaktować się z numerem alarmowym 112. W przeszłości podobne oszustwa kończyły się utratą dużych kwot pieniędzy, zwłaszcza wśród starszych osób.
Fala oszustw zatacza coraz szersze kręgi
To kolejna odsłona znanego od lat schematu wyłudzania pieniędzy. Tym razem jednak przestępcy posuwają się dalej – sięgają po wizerunek służb specjalnych, by dodać swojej historii wiarygodności. Ofiarami padają nie tylko seniorzy, ale też osoby w średnim wieku, przekonane, iż uczestniczą w tajnej akcji przeciwko grupie przestępczej.
CBA apeluje, by nie dawać się wciągnąć w żadne działania polegające na przekazaniu gotówki lub danych bankowych. Jedyna droga kontaktu z urzędami to oficjalna korespondencja – nigdy telefoniczna prośba o udział w śledztwie.