Brzmi jak wyzwanie?
Wydaje się niemożliwością?
Codziennie sięgamy po telefon setki razy: by zadzwonić, sprawdzić wiadomości, przejrzeć media społecznościowe, zrobić zdjęcie czy… tak po prostu, z przyzwyczajenia. Ale czy zdajemy sobie sprawę z tego, co trzymamy w dłoni?
Wewnątrz każdego telefonu kryją się nie tylko podzespoły, ale też złoto, srebro, platyna, miedź, koltan, kasyteryt i kilkadziesiąt innych metali. Brzmi niewinnie?
Koltan i kasyteryt wydobywa się m.in. w ogarniętej wojną Demokratycznej Republice Konga. W wielu przypadkach przy pomocy pracy dzieci, w warunkach przypominających niewolnictwo. Zyski z handlu rudami pozwalają lokalnym rebeliantom finansować dalsze konflikty zbrojne. Część z tych metali trafia do naszych telefonów…
Ale to nie koniec. Moda na wymianę telefonu co sezon generuje miliony ton elektroodpadów, z których ogromna część trafia na nielegalne wysypiska w Afryce i Azji, zagrażając środowisku i zdrowiu mieszkańców.
15 lipca to okazja, by się zatrzymać.
Choćby na jeden dzień. Odłożyć telefon, pobyć ze sobą i z drugim człowiekiem.
Pomyśleć, czy na pewno potrzebujemy kolejnego modelu telefonu? I co tak naprawdę znaczy nowoczesność?
W Stowarzyszeniu Poranek wierzymy, iż świadomość jest początkiem zmiany. Małe decyzje – takie jak dzień bez telefonu – mają znaczenie.
Zatem jutro spróbuj wyłączyć telefon na jeden dzień. I zobacz, co się wydarzy.
#DzieńBezTelefonu #ŚwiadomeKorzystanie #BezSmartfona #Elektroodpady #Recykling #StowarzyszeniePoranek
#już #jutro #lipca #Dzień #bez #Telefonu #Komórkowego..
Źródło: Stowarzyszenie Poranek