Wiosenne burze i podtopienia – czy twoje ubezpieczenie nieruchomości chroni przed żywiołami?

5 godzin temu

Zakres ochrony ubezpieczenia nieruchomości

Polisa, którą masz, może obejmować różne szkody. Z pewnością towarzystwo dało ci wybór wariantu dostosowanego do twoich oczekiwań.

Podstawowe ubezpieczenie nieruchomości obejmuje zwykle mury (ściany, stropy), pomieszczenia przynależne (np. komórka lokatorska), a także stałe elementy w mieszkaniu czy domu (glazura, podłogi albo meble zaprojektowane na wymiar). Taka polisa może dotyczyć wielu ryzyk pogodowych, np. powodzi, gradu czy huraganu. Możliwe, iż ochrona będzie uwzględniać także:

  • pożar,
  • zalanie – gdy, np. pęknie rura w łazience,
  • przepięcie – kiedy nagły wzrost napięcia w sieci elektrycznej doprowadzi, np. do uszkodzenia telewizora.

Dobrze, jeżeli w takiej standardowej polisie ujęta jest także dewastacja (np. uszkodzenie drzwi przez osoby trzecie), kradzież z włamaniem czy rabunek.

A co z burzami i gwałtownymi opadami deszczu, które prowadzą do powodzi i podtopień? Może je zawierać choćby podstawowy wariant ochrony. Zwróć jednak uwagę na karencję. Bardzo prawdopodobne, iż w przypadku tego ryzyka polisa będzie obowiązywać dopiero po pewnym czasie od zawarcia umowy.

Podtopienia i powodzie a odszkodowania

Takie zdarzenia mogą spowodować bardzo kosztowne szkody, czego dowodem jest kataklizm, który nawiedził Polskę we wrześniu 2024 roku. Polska Izba Ubezpieczeń informowała o przykładowych odszkodowania, które wypłaciły towarzystwa. Jedną ze szkód było całkowite zalanie mieszkania w Lądku-Zdroju na parterze budynku po kilkudniowych ulewnych deszczach i pęknięciu zapory w Stroniu Śląskim. Poszkodowany otrzymał 102 246,19 zł odszkodowania, a jego składka na ubezpieczenie nieruchomości wynosiła 378,52 zł rocznie. Bez polisy musiałby te koszty pokryć z własnych środków albo sprzedać dom w takim stanie.

Źródła:

https://piu.org.pl/polacy-i-ryzyko-jak-sie-ubezpieczamy-luka-ubezpieczeniowa-w-polsce/

Idź do oryginalnego materiału